Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinek: Udało się ocalić trochę PRL

Rajmund Wełnic
Malunki na dworcu PKS jeszcze przed demontażem
Malunki na dworcu PKS jeszcze przed demontażem Rajmund Wełnic
Stary dworzec PKS w Szczecinku znika z powierzchni ziemi i niemal z ostatniej chwili udało się niego uratować szklane malowidła miasta z czasów PRL.

Zapowiadana rozbiórka dawnego dworca autobusowego przy ulicy Kaszubskiej w Szczecinku stała się faktem. Robotnicy, element po elemencie, zdemontowali co się tylko dało, zerwali nawierzchnię z placu manewrowego i stanowisk autobusowych, a wkrótce zburzą też sam budynek.

Takiego wydarzenia w miejskiej przestrzeni publicznej nie mógł przepuścić Łukasz Trusewicz, szczecinecko-poznański rzeźbiarz i performer. – Zauważyłem, że w hali dworca jest kilka malunków na szkle, na których uwieczniono charakterystyczne budowle Szczecinka – mówi artysta. – Szkoda by było, aby znikły wraz z budynkiem, dlatego rozpocząłem zabiegi, aby je ocalić, jako pamiątkę nie tak odległych czasów, ale już historycznych.

Cóż to za malowidła, na które mało kto zwrócił uwagę, w choć pewnie wiele razy był na dworcu? Otóż nad dawnym barem dworcowym jest szklana ściana – jeden rząd okien na wysokości stropi (zapewne, aby go przesłonić) ozdobiono widokami Szczecinka – są tu m.in. ratusz, wieża wodociągowa, kościół Mariacki, zbiornik gazowni, muszla koncertowa, zamek. Część z nich zmieniła wygląd (wieża ciśnień), innych już nie ma (stara gazownia). Trudno je może uznać za wybitne dzieło sztuki. – Ale na pewno są warte zachowania, chociażby jako pamiątka po dworcu PKS i twórczości PRL z lat 70. i 80 – mówi dyrektor Muzeum Regionalnego Ireneusz Markanicz, który odpowiedział na apel pana Łukasza i dosłownie w ostatniej chwili przed rozbiórką zorganizował akcję ratunkową.

Łatwo nie było, bo część szyb była spękana, jedno malowidło zostało już wcześniej potłuczone, a przede wszystkim utrudniony był do nich dostęp z uwagi na wspomniany strop. Ale udało się. – Zostaną zabezpieczone, przyklejone na twarde podłoże i trafią do naszego magazynu – mówi szef muzealników. Na pewno trafi się kiedyś jakaś okazja, aby je pokazać.

Co wiadomo o twórcach malunków? Niewiele. Można się tylko domyślać, że powstały na początku istnienia dworca, czyli pod koniec lat 70., ale nieco później – świadczy o tym obrazek z kinem Przyjaźń zmodernizowanym w latach 80.
Po rozbiórce budynku cały teren zostanie uporządkowany i wystawiony przez szczecinecki PKS na sprzedaż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!