Szczecinek - wypożyczalnia rowerów już działa

  Szczecinek - wypożyczalnia rowerów już działa

  Rajmund Wełnic rajmund.welnic@gk24.pl

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Szczecinek - wypożyczalnia rowerów już działa

  ©Rajmund Wełnic

  Nad jeziorem Trzesiecko ruszyła już wypożyczalnia rowerów. Jednoślad można wypożyczyć nawet na całą dobę za jedyne 10 złotych. Chętnych już jest sporo.
  Szczecinek - wypożyczalnia rowerów już działa

  ©Rajmund Wełnic

  Zakup 80 rowerów wraz z niezbędną infrastrukturą sfinansowała w dużej części Unia Europejska z programu Civitas Plus. Na terenie Szczecinka powstała sieć wypożyczalni - rower można wziąć z jednej, a zostawić w drugiej. Godziny korzystania z pojazdu odnotuje system elektroniczny obsługiwany przez kartę, którą dostaje każdy klient.

  Na terenie miasta docelowo powstanie 8 punktów. Wypożyczenie roweru jest jednak na razie trochę skomplikowane - na miejscu trzeba przedstawić dokument, wypełnić kwestionariusz i zapłacić za deklarowany czas jazdy.
  Rower odbieramy ze specjalnych stojaków otwieranych kartą magnetyczną, którą otrzymamy w punkcie wypożyczenia. Operację należy powtórzyć przy zwrocie jednośladu, a karta zarejestruje, ile czasu faktycznie jeździliśmy. Kartę należy oddać.

  Na miejscu można się też od razu rozliczyć. "Zapominalscy" dostaną fakturę do domu pocztą, a karta będzie anulowana. W przyszłości jednak Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna, zarządzająca siecią wypożyczalni, planuje wprowadzić system całkowicie zautomatyzowany i niewymagający obsługi ludzi.

  W razie potrzeby SzLOT dowiezie rowery za dodatkową opłatą pod wskazany adres.

  Rowery kupione przez SzLOT (po 1,6 tys. zł sztuka) są solidne, bo muszą wytrzymać intensywną eksploatację.

  Z uwagi na to, że muszą być uniwersalne i pasować większości osób o przeciętnym wzroście, dla klientów nieco wyższych rowery mogą być trochę niewygodne. Szczecinek i okolice oferują za to masę szlaków rowerowych, którymi można podróżować cały tydzień.

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo