Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczeciński Urząd Morski likwiduje swoje jednostki, między innymi w Mielnie i w Kołobrzegu

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Plaża w Mielnie
Plaża w Mielnie archiwum gk24
Nie ma już obchodów ochrony wybrzeża w Mielnie, w Kołobrzegu, a także w Jarosławcu i w Dąbkowicach. To tam pracowali ludzie, którzy m. in. lustrowali wybrzeże i zgłaszali wszelkie niepokojące ich zdarzenia. Teraz ma być jednak lepiej, nowocześniej.

- W ramach reorganizacji został rzeczywiście zlikwidowany, podlegający Obwodowi Ochrony Wybrzeża w Ustroniu Morskim wspomniany Obchód Ochrony Wybrzeża w Mielnie - przyznaje Ewa Wieczorek, rzeczniczka szczecińskiego Urzędu Morskiego.

Wyjaśnijmy, obwody ochrony wybrzeża to terenowe jednostki administracyjne Urzędu Morskiego, którym podlegają wspomniane obchody ochrony wybrzeża. Pracownik takiego obchodu prowadzi m. in. dozór podlegającego mu odcinka pasa technicznego wybrzeża, zgłasza wszelkie zmiany spowodowane oddziaływaniem morza i działalnością ludzi, zgłasza występowanie zanieczyszczeń na plażach, bierze też udział w akcjach przeciwsztormowych i przeciwpowodziowych oraz systematycznie lustruje brzeg i umocnienia brzegowe.

Kto więc teraz będzie obserwował nasze wybrzeże, skoro nie ma już obchodów w Kołobrzegu, Mielnie, Dąbkowicach i Jarosławcu?

- Reorganizacja nie wiąże się z żadnymi zmianami w zatrudnieniu i warunkach pracy terenowych pracowników Inspektoratu Ochrony Wybrzeża - odpowiada nam rzeczniczka Urzędu Morskiego. - Ta zmiana ma służyć jedynie lepszej i bardziej efektywnej organizacji pracy, związanej z możliwością tworzenia większych brygad robotniczych i większą efektywnością wykorzystywania sprzętu, którym dysponują nasze placówki.

Innymi słowy, obchodów będzie mniej, ale wybrzeże nadal będzie pod bacznym okiem inspektorów. - Zadania obchodu w Mielnie zostały przejęte przez obchód w Chłopach. Sam teren placówki w Mielnie pozostaje jednak nadal w zarządzie Urzędu Morskiego. Terytorialny podział Inspektoratu Ochrony Wybrzeża na obwody i podlegające im obchody istniał od lat 70. ubiegłego wieku, bez żadnych większych zmian, a długość odcinków poszczególnych obchodów wynosiła średnio 8 kilometrów. Obecnie obchody są wyposażone w specjalistyczny sprzęt, niezbędny do prac w lesie i na wydmach, w nowoczesne pojazdy, koparki, ciągniki, które usprawniają pracę, skracają czas przemieszczania się pracowników w terenie. W konsekwencji daje to możliwość łączenia obchodów i wydłużenia odcinków ich działań oraz prowadzenia prac w większych brygadach robotniczych. Reorganizacja nie wiąże się więc z żadnymi zmianami w zatrudnieniu i warunkach pracy terenowych pracowników Inspektoratu - słyszymy. Krótko mówiąc, będzie mniej obchodów ochrony wybrzeża, będą im podlegały dłuższe odcinki, nadal jednak będzie pracowało w tych obchodach tyle samo osób co przed reorganizacją.

W ramach tych zmian zlikwidowano wspomniane obchody w Mielnie i Kołobrzegu, których zadania i teren przejęły obchody w Chłopach, Dźwirzynie i Ustroniu Morskim. Nie ma już także obchodów w Jarosławcu i Dąbkowicach, a ich zadania i teren przejęły obchody w Wiciu, Darłówku i Bobolinie, zlikwidowane zostały także obchody w Trzebieży, w Wolinie, Międzywodziu i Karsiborze oraz w Rogowie i w Pobierowie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera