Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczęki szorują o siebie

Supernowa
Pod wpływem stresu niektórzy ludzie zaciskają szczęki i nieświadomie zgrzytają zębami.

Jest to bardzo szkodliwy nawyk, prowadzi bowiem do zniszczenia szkliwa zębów i wystawienia ich miazgi na działanie bakterii wywołujących próchnicę - ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork. Ich badania objęły kilkadziesiąt osób z zespołem pourazowym.

Cierpią na niego ludzie mający za sobą ciężkie przeżycia emocjonalne. Pamięć o nieprzyjemnych, często traumatycznych doświadczeniach jest źródłem silnego stresu. Okazało się, że uczestnicy badań mieli uzębienie w gorszym stanie niż przeciętny człowiek.

- U ludzi żyjących w stanie chronicznego napięcia nerwowego powierzchnia zębów jest kilka razy bardziej zniszczona. Próchnica występuje u nich dwukrotnie częściej niż średnio w populacji - mówi prof. Sebastian Ciancio, autor badań.
Bardziej niebezpieczna dla uzębienia jest noc, ponieważ podczas snu zestresowani ludzie nie kontrolują swoich reakcji.

Ich szczęki zaciskają się wówczas najsilniej, a zgrzytanie zębami prowadzi do błyskawicznego ścierania się szkliwa. Naukowiec podkreśla, że zębami zgrzytają także ci, którzy specjalnych powodów do stresu nie mają. - Niektórzy robią to bezwiednie, kiedy się nad czymś koncentrują.

Głowa jest pochłonięta myśleniem, a szczęki szorują o siebie. Czasami jest to po prostu głupi nawyk. Stomatolodzy powinni na to zwracać uwagę swoim pacjentom - mówi uczony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!