Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienie bez igły i strzykawki? Tak, teraz to możliwe

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Decyzję o tym czy dziecko można zaszczepić zawsze podejmuje lekarz.
Decyzję o tym czy dziecko można zaszczepić zawsze podejmuje lekarz. Fot. archiwum
W aptekach dostępna jest od poniedziałku donosowa szczepionka przeciw grypie dla dzieci. Brak igły eliminuje niepotrzebny stres i strach przed ukłuciem. Może dzięki tej metodzie wyszczepialność w Polsce będzie wyższa?

Na razie jest źle - wyszczepialność przeciw grypie w Polsce kształtuje się na poziomie ok. 4 proc. w przypadku całego społeczeństwa i ok. 14 proc. wśród osób powyżej 65. roku życia.

Szczepienie to skuteczna metoda walki z grypą. Liczby są nieubłagane - dzieci chorują na grypę trzy razy częściej niż dorośli i są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby oraz powikłania pogrypowe. W minionym sezonie grypowym 2018-2019 zanotowano 1,9 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę wśród dzieci w wieku 0-14 lat.

Wirus grypy rozprzestrzenia się wśród dzieci błyskawicznie, wystarczy jedno zarażone dziecko w szkole czy przedszkolu by zapoczątkować reakcję łańcuchową. - Często dziecko taką grypę przynosi ze szkoły do domu, zaraża rodziców i dziadków - mówi pediatra Piotr Górniak.

Również ryzyko ciężkiego przebiegu grypy i wystąpienia groźnych powikłań pogrypowych jest najwyższe u najmłodszych, do ukończenia 5. roku życia. Szczepienia są szczególnie ważne u najmłodszych między 6. a 59. miesiącem życia, u których dopiero kształtuje się układ odpornościowy. Grypa w przypadku maluchów często powoduje powikłania laryngologiczne, w ekstremalnych przypadkach jest zabójcza.

Dla wielu rodziców problemem jest przekonanie dziecka do szczepienia. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazują, że aż 70% rodziców wybiera metodę szczepienia w formie aerozolu donosowego właśnie ze względu na strach dzieci przed igłą i bólem.

Nowa szczepionka donosowa przeznaczona jest dla dzieci od ukończonych 2 lat do poniżej 18. roku życia. Szczepionka znajduje się w aktualnych wytycznych Programu Szczepień Ochronnych ogłoszonych w październiku tego roku przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Jej koszt to około 80-90 złotych.

Zobacz także: Koszalin: Bicie rekordu w tańcu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo