Szczyt budżetowy UE na lata 2021-2027. Rozporządzenie w sprawie ogólnego systemu warunkowości? Co zawiera? [DOKUMENT]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Szczyt budżetowy UE na lata 2021-2027. Rozporządzenie w sprawie ogólnego systemu warunkowości? Co zawiera? [DOKUMENT]
Szczyt budżetowy UE na lata 2021-2027. Rozporządzenie w sprawie ogólnego systemu warunkowości? Co zawiera? [DOKUMENT] OLIVIER HOSLET/AFP/East News
Udostępnij:
Specjalny szczyt Unii Europejskiej zakończył się sukcesem. Tak przynajmniej ogłosili liderzy 27 krajów UE. Przyjęto rozporządzenie w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu, które zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego oddala widmo politycznego wpływania na Polskę w związku z nieostrą definicją "praworządności”. Szczegóły dokumentu w artykule poniżej.

1. Rada Europejska przypomina, że Unia Europejska, jej państwa członkowskie i instytucje są zobowiązane do promowania i szanowani wartości, na których opiera się Unia, w tym praworządności, jak określono w traktatach. Przypomina również, że art. 7 Traktatu o UE (TUE) ustanawia procedurę postępowania w przypadku naruszenia wartości Unii na mocy art. 2 TUE.

2. W celu znalezienia wzajemnie satysfakcjonującego rozwiązania i w odpowiedzi na obawy wyrażone w odniesieniu do projektu rozporządzenia w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii, w szczególności w odniesieniu do sposobu stosowania tego rozporządzenia, Rada Europejska podkreśla, że rozporządzenie należy stosować z pełnym poszanowaniem art. 4 ust. 2 TUE, w szczególności tożsamości narodowych państw członkowskich nierozerwalnie związanych z ich podstawowymi strukturami politycznymi i konstytucyjnymi, zasady kompetencji powierzonych, jak również zasady obiektywizmu, niedyskryminacji i równego traktowania państw członkowskich.

Rada Europejska uzgadnia, co następuje:

 • a) Celem rozporządzenia w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii jest ochrona budżetu UE, w tym programu Next Generation EU, należytego zarządzania finansami oraz ochrona interesów finansowych Unii. Budżet UE, włączając program Next Generation EU, musi być chroniony przeciwko wszelkiego rodzaju nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktowi interesów.
 • b) Stosowanie mechanizmu warunkowości na podstawie rozporządzenia będzie obiektywne, uczciwe, bezstronne i oparte na dowodach, zgodne z odpowiednimi procedurami, zasadą niedyskryminacji i równego traktowania państw członkowskich.
 • c) W celu zapewnienia przestrzegania tych zasad Komisja zamierza opracować i przyjąć wytyczne dotyczące sposobu w jaki będzie stosować rozporządzenia, w tym metodologii przeprowadzania swojej oceny. Takie wytyczne zostaną opracowane w ścisłej konsultacji z państwami członkowskimi. W przypadku wniesienia skargi o stwierdzenie nieważności rozporządzenia, wytyczne zostaną sfinalizowane po wydaniu orzeczenia przez Trybunał Sprawiedliwości, tak aby uwzględnić wszelkie istotne elementy wynikające z takiego orzeczenia. Przewodnicząca Komisji będzie szczegółowo informowała Radę Europejską. Dopóki takie wytyczne nie zostaną ustanowione, Komisja nie będzie proponować środków na mocy rozporządzenia.
 • d) Stosowanie mechanizmu będzie respektować jego subsydiarny charakter. Środki w ramach mechanizmu będą rozpatrywane tylko wtedy, gdy inne procedury określone w prawie Unii, w tym w rozporządzeniu ustanawiającym wspólne przepisy (Common Provisions Regulation), rozporządzeniu finansowym (Financial Regulation) lub postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego określone w Traktacie, nie pozwoliłyby chronić budżetu Unii bardziej skutecznie.
 • e) Środki w ramach mechanizmu będą musiały być proporcjonalne do wpływu naruszeń praworządności na należyte zarządzanie finansami Unii lub na interesy finansowe Unii, a związek przyczynowy między takimi naruszeniami a ich negatywnymi konsekwencjami dla interesów finansowych Unii będzie musiał być wystarczająco bezpośredni i należycie ustalony. Samo ustalenie, że doszło do naruszenia praworządności, nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu.
 • f) Czynniki uruchamiające określone w rozporządzeniu należy odczytywać i stosować jako zamkniętą listę jednorodnych elementów, które nie mogą być otwarte na czynniki lub zdarzenia o odmiennym charakterze. Rozporządzenie nie odnosi się do uogólnionych nieprawidłowości.
 • g) Każde formalne wszczęcie procedury będzie poprzedzone szczegółowym dialogiem z danym państwem członkowskim, tak aby umożliwić mu naprawienie sytuacji.
 • h) Komisja będzie ponosić pełną odpowiedzialność za przeprowadzenie samodzielnej oceny czy istnieją przesłanki podjęcia środków, niezależnie czy będzie się opierać na własnych informacjach, czy na informacjach pochodzących od stron trzecich. Komisja będzie ponosić pełną odpowiedzialność za adekwatność i przydatność informacji i ustaleń, na których opiera swoją ocenę. W przypadku gdy takie informacje i ustalenia, niezależnie od ich pochodzenia, są wykorzystywane do celów rozporządzenia, Komisja zapewni, aby ich adekwatność i wykorzystanie były określone wyłącznie w świetle celu rozporządzenia, jakim jest ochrona interesów finansowych Unii.
 • i) Środki przyjęte w ramach mechanizmu zostaną niezwłocznie poddane przeglądowi z inicjatywy zainteresowanego państwa członkowskiego lub Komisji, najpóźniej rok po ich przyjęciu przez Radę. W przypadku gdy Komisja zdecyduje się nie przedkładać propozycji zniesienia środków, przedstawi powody swojej decyzji i poinformuje o nich na posiedzeniu Rady.
 • j) W przypadku gdy zainteresowane państwo członkowskie złoży wniosek, o którym mowa w motywie 26 Rozporządzenia, przewodniczący Rady Europejskiej umieści ten punkt w porządku obrad Rady Europejskiej. Rada Europejska będzie dążyć do przyjęcia wspólnego stanowiska w tej sprawie.
 • k) Rozporządzenie zostało wynegocjowane jako integralna część nowego cyklu budżetowego, w związku z czym zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., a środki będą miały zastosowanie tylko w odniesieniu do zobowiązań budżetowych rozpoczynających się pod nowymi Wieloletnimi Ramami Finansowymi, w tym w programie Next Generation EU.

3. Rada Europejska z zadowoleniem przyjmuje zamiar Komisji dotyczący przyjęcia Deklaracji, która zostanie umieszczona w protokole posiedzenia Rady przy podejmowaniu decyzji w sprawie Rozporządzenia, wyrażającej swoje zobowiązanie do zastosowania elementów, o których mowa w ust. 2 powyżej, co wchodzi w zakres jej obowiązków w zakresie stosowania rozporządzenia.

4. Rada Europejska zgadza się, że elementy zawarte w ust. 1 do 3 powyżej stanowią odpowiednią i trwałą odpowiedź na wyrażone obawy, bez uszczerbku dla praw państw członkowskich wynikających z art. 263 TFUE (Traktat o Funkcjonowaniu UE). W tym kontekście zwraca się do Parlamentu Europejskiego i Rady o natychmiastowe podjęcie niezbędnych kroków w celu przyjęcia całego pakietu odpowiednich instrumentów, w tym rozporządzenia w sprawie wieloletnich ram finansowych i decyzji w sprawie zasobów własnych. Państwa członkowskie dołożą wszelkich starań, aby zatwierdzić decyzję w sprawie zasobów własnych zgodnie ze swoimi odpowiednimi wymogami konstytucyjnymi, z myślą o jej szybkim wejściu w życie.

* Dokument roboczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Kolejny krok krok do reparacji dla Polski - video flesz

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
11 grudnia, 14:24, Abadon:

Jk było do przewidzenia, żyd Mateusz Morawiecki kolejny już raz wydał Naszą Ojczyznę na pastwę żydobolszewi z Brukseli, a polaczkom nałgał, że wywalczył kolejny sukces.

A u Dudy był to dzień chanuki - co należy zauważyć i podkreślić! Duda-Chanukowycz w dniu „negocjacji” w Brukseli zajmuje się żydowskimi gusłami i z przejęciem pali świeczki chanukowe.

„Kompromisem” wchodzi Polska w kolejną fazę poniżenia, terroru: LGBT, muzułmaństwa, żydostwa i rodzimej postkomuny. Wielkie korporacje łatwiej będą łamać polskie prawa i to z jeszcze większą mocą, o reformie sądownictwa Polacy mogą zapomnieć. żydostwo będzie triumfować.

12 grudnia, 0:28, Gość:

Antysemici to debile

A antypoloniści?

Gut?

G
Gość
12 grudnia, 6:50, Becia:

Jakaś klempa mówiła z Brukseli , że Mateusz sprzedał suwerenność Polski .

Prawda to czy fałsz ???

"...– Premier Morawiecki zgodził się na to, żeby ostatecznie została postawiona „kropka nad i” mechanizmu praworządności, i żeby Unia Europejska została wyposażona w mechanizm sankcjonowania państw, które robią cokolwiek wbrew woli Komisji Europejskiej i wbrew woli Unii Europejskiej. W tym roku kończy się Unia Europejska, w której państwa narodowe mają coś do powiedzenia, a w przyszłym roku zaczyna się – dzięki podpisowi Mateusza Morawieckiego – federalne europejskie superpaństwo, które ma własne podatki, własne źródła dochodów, własny dług publiczny i mechanizm praworządności, dzięki któremu może zmusić buntownicze prowincje do posłuszeństwa – podsumował mec. Michał Wawer."

https://wprawo.pl/morawiecki-wprowadzil-w-blad-dziennikarzy-i-opinie-publiczna-konfederacja-o-konsekwencjach-przyjecia-mechanizmu-praworzadnosci-wideo/

G
Gość

"...Bosak wskazał też, że samo zawężenie mechanizmu praworządności do spraw budżetowych wcale nie jest bezpieczne. – Przedstawiony niedawno nowy pakt w sprawie migracji tworzy instrumenty finansowego nacisku na państwa, które nie będą przyjmować migrantów. Zasada: bierz albo płać. Więc kto nie bierze i nie płaci, ten narusza interesy finansowe wspólnoty i będzie podlegał na bazie tych finansowych uzgodnień mechanizmowi praworządności – wyjaśnił Bosak.

– Premier Morawiecki zgodził się na to, żeby ostatecznie została postawiona „kropka nad i” mechanizmu praworządności, i żeby Unia Europejska została wyposażona w mechanizm sankcjonowania państw, które robią cokolwiek wbrew woli Komisji Europejskiej i wbrew woli Unii Europejskiej. W tym roku kończy się Unia Europejska, w której państwa narodowe mają coś do powiedzenia, a w przyszłym roku zaczyna się – dzięki podpisowi Mateusza Morawieckiego – federalne europejskie superpaństwo, które ma własne podatki, własne źródła dochodów, własny dług publiczny i mechanizm praworządności, dzięki któremu może zmusić buntownicze prowincje do posłuszeństwa – podsumował mec. Michał Wawer."

https://wprawo.pl/morawiecki-wprowadzil-w-blad-dziennikarzy-i-opinie-publiczna-konfederacja-o-konsekwencjach-przyjecia-mechanizmu-praworzadnosci-wideo/

M
MAGoz44FIRE

Ellen DeGeneres-Kobe Ben Bryant/StraussBankŚwiatowy-Meryl Streep35Senatorska

G
Gość

Kowalskiemu przypominam : " Weto albo śmierć "

Człowiek honorowy wiedziałby co czynić

Czy Kowalskiemu mylą się pojęcia honor i honoraria ?

B
Becia

Jakaś klempa mówiła z Brukseli , że Mateusz sprzedał suwerenność Polski .

Prawda to czy fałsz ???

H
Hahahaha!

Matołusz wygrał 27:1

G
Gość
11 grudnia, 14:24, Abadon:

Jk było do przewidzenia, żyd Mateusz Morawiecki kolejny już raz wydał Naszą Ojczyznę na pastwę żydobolszewi z Brukseli, a polaczkom nałgał, że wywalczył kolejny sukces.

A u Dudy był to dzień chanuki - co należy zauważyć i podkreślić! Duda-Chanukowycz w dniu „negocjacji” w Brukseli zajmuje się żydowskimi gusłami i z przejęciem pali świeczki chanukowe.

„Kompromisem” wchodzi Polska w kolejną fazę poniżenia, terroru: LGBT, muzułmaństwa, żydostwa i rodzimej postkomuny. Wielkie korporacje łatwiej będą łamać polskie prawa i to z jeszcze większą mocą, o reformie sądownictwa Polacy mogą zapomnieć. żydostwo będzie triumfować.

Antysemici to debile

A
AB

Jak to mowi klasyk "szatanski pomiot UE" cos nam chce wcisnac jako sukcess ?

G
Gość
11 grudnia, 15:09, Gość:

MATEUSZ MORAWIECKI NAJLEPSZYM PREMIEREM W POWOJENNEJ POLSCE !

Ale jeszcze tej wojny PiS nawet nie wypowiedział . PiS kontra reszta cywilizowanego świata . Można się było spodziewać , że pisobolszewiccy propagandyści aż tak wybiegną w przyszłość z włażeniem w doopę .

Więcej informacji na stronie głównej Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie