PS
Szesnaście medali wywalczyli reprezentanci Polski podczas mistrzostw świata U-23 i juniorów w sprincie kajakowym w węgierskim Szeged. Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w klasyfikacji medalowej, a Martyna Klatt i Jakub Stepun zdobyli po trzy złote krążki.

Polacy przed wyjazdem do Węgier nie ukrywali, że chcieliby wrócić do kraju z kilkunastoma miejscami na podium i dotrzymali słowa. Bardzo dobrze w konkurencjach olimpijskich poradziły sobie nasze dwójki i czwórki. W piątek złote medale w K4 500 metrów zdobyli Martyna Klatt, Sandra Ostrowska, Julia Olszewska i Helena Wiśniewska, ustanawiając przy okazji nowy rekord świata młodzieżowców, a także Jakub Stepun, Bartosz Grabowski, Przemysław Korsak i Wiktor Leszczyński. Z kolei dzień później krążki z najcenniejszego kruszcu dorzucili w K2 500 m Klatt i Ostrowska, a u mężczyzn – Stepun z Grabowskim. Dodatkowo na medal spisały się również kanadyjkarskie czwórki na dystansie 500 metrów – srebro zdobyły kobiety, a brąz przypadł mężczyznom.

Jednym z dwóch zawodników, którzy zakończyli MŚ w Szeged z trzema złotymi medalami, jest Klatt. Poza dwoma tytułami zdobytymi w dwójce i czwórce, w niedzielę wraz ze Stepunem triumfowali w mikście K2 500 metrów.

– Przed wyjazdem bardzo chciałam, żeby te mistrzostwa były udane i trzy złota po cichu były moim celem. Przede wszystkim chciałam się skupić dzień po dniu na jak najlepszym starcie, nie myśląc na zapas o przyszłych finałach, tylko po kolei realizować zadania. To pomogło w końcowym efekcie. Bardzo fajnie smakuje rekord świata, tym bardziej że jest to dla mnie ostatni sezon w roli młodzieżowca. Liczę, że moje nazwisko przy najlepszym czasie zostanie zapisane na dłużej – mówi Klatt, ubiegłoroczna brązowa medalistka ME seniorów z Poznaniu w K2 1000 metrów, która nie składa broni w walce o miejsce w osadach pierwszej reprezentacji. – Cały rok trenuję z seniorską kadrą, nie odstaję na treningach od koleżanek i wierzę w siebie. Trzeba dalej ciężko pracować i nabierać doświadczenia. Rozwijam się też mentalnie – dziś pewne rzeczy postrzegam inaczej niż wcześniej – dodaje.

Trzy krążki na dystansie 500 metrów podczas węgierskiej imprezy wywalczył także Norman Zezula. Kanadyjkarz Zawiszy Bydgoszcz najpierw w czwórce zdobył brąz, a w niedzielę był drugi w jedynce i trzeci w mikście z Julią Walczak.

– Czułem się mocny przed mistrzostwami. Spodziewałem się medali i nawet powiem, że liczyłem na nieco więcej w czwórce i mikście. Analizując te przejazdy na gorąco, mogę powiedzieć, iż śmiało można było pokusić się o drugie miejsca – uważa 23-latek.

Medale Klatt i Stepun oraz Zezuli i Walczak nie były jedynymi zdobytymi przez polskich młodzieżowców w ostatnim dniu MŚ. Złoto w K1 500 metrów kobiet zdobyła Wiśniewska, a Amelia Braum, jej klubowa koleżanka z Zawiszy, wywalczyła srebro w rywalizacji kanadyjek na dystansie 5000 metrów. W tej samej konkurencji wśród juniorów triumfował Eryk Wilga. Zawodnik Warty Poznań pierwotnie był drugi, ale po dyskwalifikacji kubańskiego kanadyjkarza przesunął się w klasyfikacji.

Obiecująco w Szeged wypadli także inni polscy juniorzy. Dwa razy na podium stawał Kacper Sieradzan, który zdobył srebro w C1 1000 metrów oraz brąz w C4 500 metrów.

Klasyfikację medalową mistrzostw w Szeged zdominowali gospodarze, którzy triumfowali w niej w obu kategoriach wiekowych. Polscy młodzieżowcy zajęli drugie miejsce, natomiast juniorzy – szóste. Ich start w mistrzostwach wspierał sponsor polskiego kajakarstwa PGE Polska Grupa Energetyczna.