Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła bez przemocy. Kolejna edycja programu

Alina Konieczna [email protected]
Bezpieczna, przyjazna, wolna od przemocy szkoła proponuje swoim uczniom nie tylko naukę, ale i zabawę.
Bezpieczna, przyjazna, wolna od przemocy szkoła proponuje swoim uczniom nie tylko naukę, ale i zabawę. Fot. Radosław Brzostek
Rozpoczyna się V edycja programu społecznego "Szkoła bez przemocy". Wspólnie będziemy dążyć do tego, by nasze dzieci uczyły się w szkołach bezpiecznych i przyjaznych.

O programie

O programie

Program społeczny "Szkoła bez przemocy" prowadzi Głos Dziennik Pomorza oraz Fundacja Orange. Partnerem jest Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Honorowy patronat sprawuje Prezydent RP.

Badania, jakie zostały przeprowadzone w poprzedniej edycji programu pokazały, że polscy rodzice są niepoprawnymi optymistami. Idealizują swoje dzieci oraz szkoły, do których chodzą ich pociechy. Rzadko dostrzegają szkolne problemy.

Główną przyczyną niewiedzy rodziców jest przede wszystkim brak zaangażowania w życie szkoły. Co czwarty rodzic nie utrzymuje żadnych kontaktów ze szkołą swojego dziecka. Z jednej strony rodzice są zaabsorbowani pracą zawodową, z drugiej - większość nie ma zwyczaju angażowania się w życie szkoły poza obligatoryjne minimum, czyli udział w wywiadówce.

Problem leży także po stronie szkoły. Nauczycielom często brakuje kompetencji i narzędzi pozwalających na włączanie rodziców w życie szkoły i aktywną z nimi współpracę.

- W obecnej V edycji programu "Szkoła bez przemocy" chcielibyśmy podkreślić kluczową rolę rodziców w prawidłowym funkcjonowaniu szkoły - podkreśla Rafał Szymczak, koordynator programu. - Pragniemy podjąć próbę zmiany podejścia rodziców i włączenia ich w życie szkoły.

Przesłaniem programu w roku szkolnym 2010/11 brzmi: Rodzice są z nami. Szkoły, które zgłoszą chęć uczestnictwa, będą musiały zobowiązać się do przynajmniej trzech z wymienionych przedsięwzięć: do zainicjowania akcji z wolontaryjnym zaangażowaniem rodziców (zajęcia pozalekcyjne), zorganizowania spotkania z rodzicami na temat profilaktyki agresji, do wprowadzenia programu integracji nowych uczniów i rodziców, przeprowadzenia zajęć profilaktycznych dla co najmniej 1/3 uczniów, do zorganizowania warsztatów dla wszystkich pracowników szkoły dotyczących profilaktyki agresji, czy zorganizowania Dnia Szkoły bez Przemocy.

Zgłoszenia przyjmowane są za pomocą formularza dostępnego na stronie www.szkolabezprzemocy.pl. Ostateczny termin rejestracji internetowej mija 21 listopada 2010.

Wydarzeniem inaugurującym obecną edycję programu będzie Europejski Kongres Przeciwdziałania Przemocy Szkolnej, który został przełożony z kwietnia 2010 r. (ze względu na katastrofę w Smoleńsku), na 15 września 2010 roku. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane dobre praktyki dotyczące przeciwdziałania i profilaktyki przemocy szkolnej, prowadzone zarówno przez organizacje społeczne jak i instytucje publiczne.

W konferencji wezmą udział m.in. profesorowie: Dan Olweus oraz Bob van der Meer - światowej sławy eksperci w dziedzinie przemocy szkolnej oraz prof. Eric Debarbieux - dyrektor Europejskiego Obserwatorium Przemocy Szkolnej.

Wzorem ubiegłej edycji w czterech miastach w Polsce zostaną zorganizowane warsztaty makroregionalne, ich uczestnicy będą zdobywać teoretyczną i praktyczną wiedzę. Ci, którzy ukończą szkolenie i poprowadzą sami warsztaty, otrzymają tytuł konsultanta programu społecznego "Szkoła bez przemocy". Dla grupy około 150 osób, które uzyskały taki tytuł w IV edycji, zorganizowana zostanie sesja superwizyjna w Warszawie.

Podobnie, jak poprzednio, także i w tym roku szkolnym uczniowie szkół uczestniczących w programie będą mogli zaprezentować działania wolontaryjne. Szkoły zostaną zaproszone do zorganizowania na swoim terenie Tygodnia Wolontariatu. Rejestracja szkół do Tygodnia Wolontariatu odbędzie się za pośrednictwem specjalnego formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie programu.

Zorganizowany zostanie również konkurs na projekty wolontaryjne. Dodatkowym elementem będzie zaproszenie do konkursu rodziców. Oceniane będą działania zrealizowane pomiędzy 1 stycznia, a 15 kwietnia 2011 r.

W marcu 2011 roku będziemy obchodzić 5-lecie "Szkoły bez przemocy" i w związ-
ku z tym zostaną ponownie przeprowadzone badania zrealizowane wiosną 2006: "Przemoc w szkole". Wyniki badań z 2006 r. i 2011 r. będą stanowić podstawę do opracowania przez prof. Janusza Czapińskiego analizy porównawczej.

Najważniejsze wyniki badań wraz z analizą zostaną opublikowane w formacie PDF na stronie i rozesłane do przedstawicieli środowisk opiniotwórczych.Badania będą także okazją do podsumowania 5 lat działań programu i ogólnopolskiej debaty na temat bezpieczeństwa w szkołach.

Konkurs, w wyniku którego wybieramy najlepszych wychowawców ze wszystkich województw zostanie zorganizowany już po raz trzeci. Tak jak w latach ubiegłych, w dwuetapowym głosowaniu zostanie wybranych 16 zwycięzców, po jednym z każdego województwa.

W pierwszym etapie będzie można zgłosić kandydata za pośrednictwem formularza na stronie programu, natomiast w drugim etapie na 10 wybranych finalistów z każdego województwa będzie można głosować za pomocą kuponów konkursowych oraz wiadomości SMS.

Stałym wydarzeniem, które weszło do kalendarza szkolnego i podsumowuje każdą edycję jest organizowany na początku czerwca Dzień Szkoły bez Przemocy. W tym roku szkolnym do propozycji inicjatyw podejmowanych przez szkoły (happeningi, marsze, konkursy, itp.) zaproponowany zostanie dodatkowy element, jakim jest Dzień Otwarty dla Rodziców.

Skierowany on będzie nie tylko do rodziców dzieci uczących się w danej szkole, ale także do tych, którzy dopiero stoją przed wyborem szkoły dla swoich dzieci. W ramach Dnia Szkoły bez Przemocy tradycyjnie odbędzie się uroczysta gala wręczania nagród zwycięzcom konkursu na projekty wolontaryjne oraz konkursu "Wychowawca Roku 2011". Honorowy patronat nad programem objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!