Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Muzyczna w Szczecinku ma nowy budynek

Rajmund Wełnic [email protected]
Uczniowie szkoły muzycznej oprowadzają nas po opuszczonych biurach KPPD ciesząc się, że będą mieli gdzie się uczyć.
Uczniowie szkoły muzycznej oprowadzają nas po opuszczonych biurach KPPD ciesząc się, że będą mieli gdzie się uczyć. Fot. Rajmund Wełnic
Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczecinku jest już gospodarzem zabytkowego gmachu przy ulicy 3 Maja. Miasto pozbyło się obiektu bez żalu.

Oficjalne przekazanie budynku PSM I i II stopnia im. Oskara Kolberga w zarząd jej dyrektorowi finalizuje bez mała czteroletnie zabiegi władz Szczecinka, aby obiekt trafił w ręce ministra kultury. To bowiem ministerstwo jest organem prowadzącym popularną muzyczna, jedyną szkołę państwową w regionie szczecineckim. Właścicielem gmachu było jednak miasto. Rodziło to liczne problemy związane głównie z opłatą czynszu, który - choć nieduży jak na obecne warunki rynkowe - to jednak poważnie obciążał budżet szkoły. Trudno też było "wyrwać" pieniądze z resortu na poważniejsze remonty w sytuacji, gdy ten nie był właścicielem budynku. Miasto i tak wspomagało szkołę i remonty (np. odnowienie pięknych witraży w auli).

Najpoważniejszą jednak przeszkodą był sąsiad muzycznej, czyli biura Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego, które zajmowały około 900 metrów kwadratowych powierzchni. - Rozmowy z KPPD nie były łatwe ani przyjemne, ale udało się w końcu doprowadzić do ich wyprowadzki i mam nadzieję, że otrząsnęli się już z tej traumy, bo w nowej siedzibie mają lepsze warunki - mówił na uroczystym przekazaniu PSM burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

Podkreślał, że w rozmowach w ministerstwie udało mu się uzyskać obietnicę wyłożenia pieniędzy na remont i adaptację pomieszczeń po KPPD. 100 tys. zł minister już dał na projekt, wkrótce będą wymienione okna, izolacja, a sale zostaną przystosowane do potrzeb nauki. Planuje się także zaadaptować część pomieszczeń na część hotelową, bo szkoła organizuje wiele zajęć, konkursów i warsztatów z udziałem słynnych pedagogów, których zakwaterowanie jest sporym wydatkiem. Teraz będzie taniej.

Koleje pięknego gmachu przy ulicy 3 Maja były burzliwe. Powstał na przełomie XIX i XX wieku jako siedziba landratu, czyli starostwa. Po 1945 roku lokowało się tu tak wiele różnych instytucji, że mieszkańcy nazwali go ONZ. Szkoła muzyczna wprowadziła się w 1962 roku, a w ostatnich 20 latach jej jedynym współlokatorem było KPPD. Teraz miasto za darmo przekazało budynek państwu. Liczący ponad 2 tys. metrów kw. wraz z działką gmach wyceniono na 3,2 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty