Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła rodzenia w Szczecinku. Mamy uczą się rodzić, ojcowie w tym pomagać [wideo]

(r)
Nauka noszenia noworodka w chuście – jak prawidłowo ją założyć demonstruje na mamie Jolanta Leśniewska.
Nauka noszenia noworodka w chuście – jak prawidłowo ją założyć demonstruje na mamie Jolanta Leśniewska. Rajmund Wełnic
Szkoła rodzenia w Szczecinku od sześciu lat pomaga przygotować się przyszłym rodzinom na przyjście na świat potomka. Bo poród to dziś nie tylko zadanie dla mamy.

Co prawda Jolanta Leśniewska, pomysłodawczyni szczecineckiej szkoły rodzenia, narzeka czasami, że panów na zajęcia przychodzi wciąż stanowczo za mało. - Regularnie chodzi tylko jeden tata - mówi. - A szkoda, bo obok typowo praktycznej nauki np. oddychania w czasie porodu, staramy się pokazać, czym jest świadome macierzyństwo i przygotować pary do porodów rodzinnych. Szkoła rodzenia poświęca więc sporo czasu na wykłady z udziałem położnej, która dokładnie wyjaśni zawczasu, co i jak odbywa się w czasie porodu. Bo reakcje ojców bywają przeróżne, często nerwowe i na pewno nikomu ma porodówce nie jest potrzebny ojciec biegający z obłędem w oczach po oddziale.

Zajęcia Szkoły Rodzenia odbywają się w SAPiK-u przy ulicy Wyszyńskiego w każdy poniedziałek i piątek od godziny 17.

Pierwsze zadanie, z jakim muszą uporać się przyszłe mamy na zajęciach, to uświadomienie sobie wagi ruchu i aktywności fizycznej w ciąży. Przygotowuje to tego cykl ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie. Oczywiście zajęcia są specjalnie dostosowane do potrzeb ciężarnych.

- Uczymy się też kontrolować napięcie własnego ciał, wiedzieć kiedy mięśnie mają być napięte, a kiedy rozluźnione - mówi pani Marta, jedna z uczestniczek zajęć szkoły rodzenia. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby już od drugiego trymestru brać udział w ćwiczeniach. A są mamy, które ćwiczą nawet na dwa tygodnie przed terminem porodu. W programie zajęć odbywających się w Samorządowej Agencji Promocji i Kultury jest także spotkanie z lekarzem ginekologiem i wizyta na oddziale położniczym. I - co nie mniej ważne - wsparcie mam, które przychodzą na zajęcia podzielić się swoimi doświadczeniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!