Szkoły w Turowie, Gwdzie i Wierzchowie połączone. ZEAS do likwidacji

Rajmund Wełnic
Szkoła w Gwdzie Wielkiej
Szkoła w Gwdzie Wielkiej Rajmund Wełnic
Radni gminy wiejskiej Szczecinek zlikwidowali Zakład Ekonomiczno-Administracyjny Szkół i połączyli podstawówki z gimnazjami w kilku miejscowościach.

To trzecie podejście do reorganizacji sieci szkół gminnych wokół Szczecinka, pierwszego próbował jeszcze poprzedni wójt Janusz Babiński. Ale tym razem jego następca Ryszard Jasionas przekonał radnych, że zmiany są konieczne. – Mamy niż demograficzny, chcemy też zapewnić lepsze funkcjonowanie naszych szkół i dać stabilizację nauczycielom, którym teraz nie można zapewnić pełnego etatu – mówi wójt gminy wiejskiej Szczecinek Ryszard Jasionas.
Uchwały przyjęte przez Radę Gminy zakładają, że od września 2016 roku w miejsce działających do tej pory osobno podstawówek i gimnazjów w Turowie, Gwdzie Wielkiej i Wierzchowie powstaną zespoły szkół. – Przecież to absurd, aby w jednym budynku funkcjonowało dwóch dyrektorów – zauważa wójt i przypomina, że jeszcze za jego poprzednika próbowano wariantu, w którym jedna osoba piastowała funkcje dyrektorskie w szkołach obu typu. Skończyło się to tym – o czym już informowaliśmy – że dyrektorki z Gwdy i Wierzchowa wystąpiły z roszczeniem wobec gminy z tytułu zbyt niskiego ich zdaniem wynagrodzenie przez ostatnich kilka lat. – Oszacowały to w sumie na około 300 tys. zł, do ugody sądowej nie doszło – wójt dodaje, że do dziś jednak nie doczekał się pozwu z ich strony.
Tak więc teraz zupełnie oficjalnie szefem nowych zespołów szkół będzie mogła być jedna osoba. To da pewne oszczędności, choć wójt zapewnia, że nie dla budżetu gminy, bo samorząd wszystkie zaoszczędzone w ten sposób pieniądze nadal będzie przeznaczał na szkolnictwo.
Dodajmy, że pięć z sześciu rad rodziców i rad pedagogicznych plan reorganizacji poparło. Przeciw byli rodzice Szkoły Podstawowej w Turowie, ale władze gminy chcą się z nimi spotkać jeszcze raz i przekonać o zaletach połączenia z gimnazjum.
Z końcem roku zakończy także żywot Zespół Administracyjno-Ekonomiczny Szkół, który zajmuje się obsługą kadrową i finansową placówek oświatowych gminy Szczecinek. Radni zdecydowali o jego likwidacji. Przypomnijmy, że już w zeszłym roku odwołano szefową ZEAS-u Hannę Molendowską, a jej obowiązki przejęła wicewójt Edyta Wieleba-Matyśniak.
I ona nadal będzie odpowiadać za oświatę, z tym, że jej obsługą zajmie się nowoutworzony referat w Urzędzie Gminy. Przedzie do niego czwórka z sześciu pozostałych obecnie w ZEAS-ie urzędniczek. Dwójka odchodzi niebawem na emeryturę. – Żadnych zwolnień z powodu likwidacji ZEAS-u nie przewidujemy – zapewnia wójt Ryszard Jasionas.

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 23.05.2016 o 12:16, Janek napisał:

....nie ma żadnej ustawy o obowiązku likwidacji zeas, ale przepisy u.s.o. stanowią lex specialis w stosunku do zapisów u.f.p. Fakt ten nie zwalnia jednak dyrektora szkoły lub placówki oświatowej z odpowiedzialności za gospodarkę finansową jednostki.....itd.itd. Jest okazja to zwolniono dyrektorkę i nie jest ważne czy jednostka nazywa się ZEAS, MJO czy GJO. Działania miały charakter wybitnie personalny. Teraz osoba z "ogromnym doświadczeniem w zarządzaniu oświatą" bezie kroczyła od sukcesu do sukcesu. Taka to jej TFU-rczość.....

To edyta w. ma wyższe studia? Pewnie z zarządzania w oświacie.

G
Gość

zamietli problemy z zeasem pod dywan likwidując go i udają że nic się nie stało, w sumie bardzo dobrze bo kiedyś porządek trzeba zrobić

J
Janek

....nie ma żadnej ustawy o obowiązku likwidacji zeas, ale przepisy u.s.o. stanowią lex specialis w stosunku do zapisów u.f.p. Fakt ten nie zwalnia jednak dyrektora szkoły lub placówki oświatowej z odpowiedzialności za gospodarkę finansową jednostki.....itd.itd. Jest okazja to zwolniono dyrektorkę i nie jest ważne czy jednostka nazywa się ZEAS, MJO czy GJO. Działania miały charakter wybitnie personalny. Teraz osoba z "ogromnym doświadczeniem w zarządzaniu oświatą" bezie kroczyła od sukcesu do sukcesu. Taka to jej TFU-rczość.....

 

k
koniec POSTU
W dniu 22.05.2016 o 16:53, Gość napisał:

W ogóle ich wizyta nie miała wpływu na zeas ;)  To tylko zbieg okoliczności że zeas idzie w ..... a pewna pani już nie pracuje.Kazali wam zrobić porządek we własnym zakresie, a bajki to możesz małym dzieciom opowiadać bo te starsze już nie uwierzą.Problemy z wypłatami dla nauczycieli w zeszłym roku to też pewnie bujda?

przeczytaj ustawę o obowiązku likwidacji zeas, a będziesz wszystko wiedział, ale przypuszczam że nie chce Ci się czytać ze zrozumieniemć A dyrektor musiała odejśc ponieważ nie pasowała nowej władzy. Wszyscy o tym wiedzą tylko nie Ty. KONIEC

G
Gość
W dniu 21.05.2016 o 22:06, kontra napisał:

zanim cos napiszesz to sprawdź na stronach kuratoriumzapłakali nad paroma nauczycielami, generalnie nie było żadnej negatywnej opinii na temat funkcjonowania jakikolwiek szkoły. Cóż chyba jesteś z kategorii siewcy głupoty...

W ogóle ich wizyta nie miała wpływu na zeas ;)  To tylko zbieg okoliczności że zeas idzie w ..... a pewna pani już nie pracuje.

Kazali wam zrobić porządek we własnym zakresie, a bajki to możesz małym dzieciom opowiadać bo te starsze już nie uwierzą.

Problemy z wypłatami dla nauczycieli w zeszłym roku to też pewnie bujda?

k
kontra
W dniu 20.05.2016 o 11:46, Gość napisał:

Pokłosie wizyty kuratorium w 2015 roku. Przybyli zobaczyli i zapłakali.

zanim cos napiszesz to sprawdź na stronach kuratorium

zapłakali nad paroma nauczycielami, generalnie nie było żadnej negatywnej opinii na temat funkcjonowania jakikolwiek szkoły. Cóż chyba jesteś z kategorii siewcy głupoty...

G
Gość

Czy przypadkiem w zeszłym roku nie brakowało na wyplaty dla nauczycieli w gminie? To nie wina PISu tylko rządzącej nieudolnie sitwy lokalnej.

A
Anty Młotek

Chore ambicje zawsze znajdą swoje ujście...Brawo Rada Rodziców w Turowie. Nie dajcie się nauczycielce wszystkich nauczycieli.

h
hammer

Bardzo dobry ruch Panie Wójcie. GRATULUJĘ

J
Janek

...no i mają z głowy problemy, bo teraz gminną oświatą zajmie się wieloletni pedagog i znawca polskiej oświaty. Nawet nie pytam co będzie jak PIS lada dzień dokona reformy szkół. W Szczecinku szkoły rozdzielono, a w gminie połączono. Przecież były, jak twierdzi wódz, te same koszty. Tak jest jak się spełnia obłędne zachcianki druhny szczepu "obłuda, zakłamanie, krzywoprzysięstwo". Co do radnych każdy widzi ...podziękujemy wam w wyborach.

 

G
Gość

Pokłosie wizyty kuratorium w 2015 roku. Przybyli zobaczyli i zapłakali.

Dodaj ogłoszenie