Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital ciągle rośnie. Powstanie prywatny oddział kardiologiczny i poradnia okulistyczna

Rajmund Wełnic
Na pierwszym planie widać lądowisko dla helikopterów nad nową częścią publicznego szpitala, za nim stara część połączona nadbudowanym łącznikiem z dawną przychodnią. W drugim etapie i ona – dziś jest tu m.in. stacja dializ z nefrologią i kardiologia - na być powiększona o kilkupiętrowy budynek.
Na pierwszym planie widać lądowisko dla helikopterów nad nową częścią publicznego szpitala, za nim stara część połączona nadbudowanym łącznikiem z dawną przychodnią. W drugim etapie i ona – dziś jest tu m.in. stacja dializ z nefrologią i kardiologia - na być powiększona o kilkupiętrowy budynek. archiwum
Do września nad łącznikiem szczecineckiego szpitala powstanie nowy, prywatny oddział kardiologiczny i poradnia okulistyczna. A w najbliższych latach tuż obok także całkiem nowy ośrodek leczniczo-diagnostyczny.

Inwestorami są firmy Podimed i Allenort, które kilka lat temu odkupiły od szczecineckiego starostwa dawną poradnię przyszpitalną. Po kompletnej przebudowie mieszczą się tam m.in. gabinety lekarskie Podimedu i oddział kardiologii inwazyjnej Allenortu. I właśnie ta ostatnia firma stanęła przed poważnym wyzwaniem, bo jesienią Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosi konkurs na 5-letnie kontrakty, w którym od ośrodków kardiologicznych wymagać będzie, aby prowadziły kompleksowe leczenie - słowem obok kardiologii inwazyjnej prowadziły także oddział "tabletkowy" kardiologii zachowawczej. A na ten po prostu w dawnej poradni nie ma już miejsca (ostatnie wolne piętro powiat swego czasu przeznaczył dla firmy prowadzącej oddział nefrologiczny). Stąd pomysł nadbudowy nad łącznikiem między szpitalem publicznym a dawną przychodnią.

Czasu jest niewiele, a terminy gonią, bo nowy oddział musi być gotowy na chwilę składania oferty do NFZ, czyli na początek października. - Będziemy pracować od 6 rano do 22 w nocy, na dwie zmiany - prezes Podimedu dr Paweł Szycko zapewnia, że zdążą. Jego z kolei firma na pierwszym piętrze (na drugim będzie kardiologia) uruchomi przychodnię i leczenie ambulatoryjne swojego centrum okulistycznego, które także mieści w po sąsiedzku w wyremontowanym dawnym oddziale laryngologicznym. - Już teraz kolejka dla pacjentów przyjmowanych do okulisty po raz pierwszych wynosi dwa lata - dodaje. W sumie na każdej kondygnacji znajdzie się po około 400 metrów kwadratowych - oprócz kardiologii zachowawczej także druga pracownia hemodynamiki serca.

Na czas rozbudowy szpitalne pogotowie ratunkowe i pracownie diagnostyczne (tomografii komputerowej i endoskopii) mieszczące się w łączniku przeniosą się do innych pomieszczeń. - Wniosek Allenortu i Podimedu został przyjęty przez zarząd powiatu - mówi starosta szczecinecki Krzysztof Lis. I wyjaśnia, że wcześniej wykonane zostały analizy, czy nadbudowa łącznika nie zakłóci podejścia do lądowiska dla helikopterów ratowniczych ulokowanego na dachu nowej części szpitala. Sprawdzono także, czy łącznik wytrzyma konstrukcyjnie dwa kolejne piętra. - Sprzedamy tzw. ograniczone prawo własności, bo przedmiotem transakcji nie będzie przecież działka, a to co znajduje się nad łącznikiem i trzeba wycenić, jaką to ma wartość - mówi starosta.

Adam Wyszomirski, prezes spółki szpitalnej: - Dla mnie najważniejsze jest, aby mieszkańcy miasta i powiatu mieli dostęp do jak największej gamy usług medycznych - mówi. - To dla pacjentów jest najważniejsze, prywatne podmioty, które planują nowe inwestycje nie otwierają oddziałów, które konkurowałyby ze szpitalem, a nasze oferty się uzupełniają. Myślę, że z korzyścią dla wszystkich. Dla nas oznacza to na razie tyle, że ratowników przeniesiemy do nowej siedziby nad apteką, a docelowo może wybudujemy dla nich nowe pomieszczenia.

To nie koniec inwestycji w szczecineckiej służbie zdrowia. Prywatni inwestorzy chcą także dobudować do dawnej przychodni gmach nowej lecznicy. Na czterech piętrach mają powstać zupełnie nowe placówki. - Planujemy postawienie w Szczecinku centrum diagnostycznego z prawdziwego zdarzenia: z rezonansem magnetycznym, tomografem nowej generacji i innym sprzętem RTG i USG - mówi dr Paweł Szycko. - Do tego oddział rehabilitacyjny, chirurgii naczyniowej oraz szpital "jednego dnia". W sumie na 6 kondygnacjach przybyć ma około 3 tysięcy metrów kwadratowych. - Chcemy to wykonać w ciągu 5 najbliższych lat, bo kontrakty, które niebawem podpisze NFZ będą zawierane właśnie na taki okres - prezes Podimedu wyjaśnia, że nieformalne szczecineckie konsorcjum zdrowia chce być wtedy gotowe do nowego konkursu.

Dodajmy, że z kolei powiatowo-miejska spółka szpitalna skończyła budowę nowego skrzydła, które czeka już tylko na wyposażenie. Wkrótce przeniosą się tu pacjenci oddziałów wewnętrznego i ortopedycznego. W starej części szpitala rozpocznie się natomiast remont opuszczonych pomieszczeń, a pediatria zajmie całe, zmodernizowane poddasze.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera