MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Koszalinie wraca do życia. Wciąż obowiązuje reżim sanitarny

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Koszaliński szpital przywrócił już planowe zabiegi, ale sytuacja daleka jest od tej „normalnej”.
Koszaliński szpital przywrócił już planowe zabiegi, ale sytuacja daleka jest od tej „normalnej”. Radosław Brzostek
Koszaliński szpital przywrócił już planowe zabiegi, ale sytuacja daleka jest od tej „normalnej”. Nową normą staje się ostry reżim sanitarny. Jak dziś, w tych nowych warunkach, wygląda funkcjonowanie szpitala?

- Szpital funkcjonuje w pełnym zakresie, ale z obostrzeniami wynikającymi z aktualnej sytuacji epidemicznej. W całej placówce nadal obowiązuje reżim sanitarny wynikający ze stanu epidemii SARS-CoV-2. Wszystkie jednostki organizacyjne – oddziały i poradnie pracują, ale w zachowaniem rygorów sanitarno-epidemiologicznych.

Oddziały mają izolacyjne strefy, gdzie przebywają pacjenci przyjęci w trybie nagłym z niejasnym statusem epidemicznym. Do momentu otrzymaniu wyniku badań traktowani są jako osoby zakażone. Personel stosuje środki ochrony indywidualnej adekwatne do zagrożenia – inne niż w tzw. strefie czystej – opowiada Rajmund Rajewski, z-ca dyrektora ds. lecznictwa.

Pacjent przygotowywany do planowanego zabiegu jest również badany pod kątem zakażenia koronawirusem.

- Dwa dni wcześniej musi się zgłosić do naszego punktu pobrań i tam są pobierane próbki. Wynik negatywny pozwala przystąpić do wykonania zabiegu. Zaleca się pacjentom, aby w tym czasie maksymalnie ograniczyli aktywność społeczną w celu uniknięcia zakażenia. Pacjenci podpisują stosowne oświadczenia i należy mieć nadzieje, że zachowują się odpowiedzialnie – mówi doktor Rajewski.

- Za badania na koronawirusa, wynikające ze wskazań medycznych, płaci NFZ.

Można odnieść wrażanie, że wiele osób już "oswoiło" wirusa, że boimy się go mniej. W szpitalu takie "oswojenie" może mieć tragiczne skutki. Priorytetem musi być bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Jednak sytuacja się zmienia...

- Szczegółowe procedury opracowane były w momencie pojawienia się zagrożenia wybuchu pandemii. Są one systematycznie modyfikowane i uaktualniane, stosownie do aktualnej sytuacji epidemicznej – tłumaczy nasz rozmówca.

- W części oddziału dermatologicznego stworzony jest SOR Zakaźny, a w Oddziale Zakaźnym – w części niemodernizowanej- leczeni są pacjenci z COVID 19. Personel jest wyposażony we wszystkie środki ochronne.

Piłkarze Gwardii przekazali maseczki szpitalowi w Koszalinie [ZDJĘCIA]

Zobacz także Konferencja ws. szpitala w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo