Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Wojewódzki w Koszalinie: Poprawiają siatkówkę oka

(ak)
Urządzenie o wdzięcznej nazwie Constelations to nowoczesny aparat do wykonywania zabiegów witrektomii, niedawno zakupiony przez koszaliński szpital.
Urządzenie o wdzięcznej nazwie Constelations to nowoczesny aparat do wykonywania zabiegów witrektomii, niedawno zakupiony przez koszaliński szpital.
W koszalińskim szpitalu od niedawna są wykonywane zabiegi witrektomii. Jutro kolejną serię operacji przeprowadzą lekarze z poznańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Witrektomia to metoda operacyjna stosowana przy leczeniu tylnego odcinka gałki ocznej. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, po podaniu środka znieczulającego w okolicy gałki ocznej. W niektórych przypadkach leki przeciwbólowe podaje się dożylnie.

- Ten zabieg, wykonywany w obrębie ciała szklistego i siatkówki, stosuje się w celu stabilizacji, przywrócenia lub poprawy funkcji siatkówki - wyjaśnia Maria Liwacz, ordynator Oddziału Okulistyki Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. - Operacja na charakter zabiegu wewnątrzgałkowego. Na czas jej trwania wykonuje się trzy niewielkie, milimetrowe nacięcia twardówki, przez które wprowadza się do wnętrza gałki ocznej mikronarzędzia chirurgiczne oraz oświetlenie. Istota zabiegu polega ma mechanicznym wycięciu zmienionego ciała szklistego, czyli przezroczystego żelu wypełniającego gałkę oczną, na usunięciu krwotoku oraz wszelkich innych chorobowych zmian znajdujących się na siatkówce i pod siatkówką.

Często podczas operacji siatkówka jest dodatkowo zabezpieczana laserem. Po wykonaniu zabiegu, w zależności od stwierdzonych śródoperacyjnych zmian, gałkę oczną wypełnia się płynem, specjalnym rozprężającym się gazem lub olejem silikonowym. Gaz samoistnie się wchłania, natomiast olej silikonowy po pewnym czasie wymaga usunięcia podczas kolejnej operacji.

- Abyśmy mogli rozpocząć wykonywanie tych zabiegów w Koszalinie, musieliśmy przejść długą naukę procedur operacyjnych - dodaje Maria Liwacz.

- Nasz szpital zawarł porozumienie z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, dzięki temu możemy uczyć się od najbardziej doświadczonych chirurgów z tego ośrodka. Raz w miesiącu specjaliści z Poznania przyjeżdżają do Koszalina, aby przeprowadzić serię 8 - 10 operacji. W zabiegach uczestniczą nasi lekarze, którzy w praktyce uczą się nowych technik operacyjnych. Najbliższe zabiegi odbędą się jutro.

Witrektomia pozwala na poprawę widzenia, spowalnia proces chorobowy uszkadzający widzenie, nie dopuszcza do zaniku gałki ocznej. Często nazywana jest zabiegiem ostatniej szansy, ze względu na zaawansowanie schorzeń okulistycznych u pacjentów zakwalifikowanych do witrektomii. Wskazaniami do tego typu leczenia są: m.in krwotoki do ciała szklistego (w przebiegu cukrzycy, zakrzepów, urazu, zmian zwyrodnieniowych) , czy odwarstwienie siatkówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!