Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztorm mniej straszny. Plaże w Mielnie mają być wreszcie porządnie chronione

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Najbardziej niszczycielski dla naszego wybrzeża jest północny wiatr. W latach 80. XX wieku sztorm dosłownie zabrał nowoczesną - wtedy - promenadę
Najbardziej niszczycielski dla naszego wybrzeża jest północny wiatr. W latach 80. XX wieku sztorm dosłownie zabrał nowoczesną - wtedy - promenadę Radek Koleśnik
Trzy firmy, a właściwie konsorcja firm, walczyły o ten gigantyczny kontrakt, szacowany na ponad 40 milionów złotych. W Urzędzie Morskim w Słupsku wreszcie wybrano głównego wykonawcę. A później urząd ostatecznie zlikwidowano.

Najpierw musimy uspokoić: to, że Urząd Morski w Słupsku został właśnie zlikwidowany, nie oznacza, że decyzja o wyborze wykonawcy opisywanego projektu, a jest nim ochrona wybrzeża wzdłuż linii brzegowej na wysokości Mielna, jest nieważna.

Wręcz przeciwnie, jest ważna, tyle że nadzorować teraz będzie wszystko Urząd Morski w Szczecinie. Bo to właśnie pod opiekę tej instytucji przeszło zachodnie wybrzeże kraju, licząc od Ustki. Na wschód od niej sprawy wziął w swoje ręce Urząd Morski w Gdyni. W Słupsku zostały jedynie delegatury...

Ale dość tych spraw administracyjnych. Przejdźmy do sedna, czyli głównych prac w Mielnie. A te mają być naprawdę poważne i potrwają - szacuje się - przynajmniej rok, zapewne dłużej. Nie wiadomo jednak kiedy się rozpoczną. Wybrany wykonawca musi najpierw wszystko zaprojektować, a dopiero później przejść do robót w terenie.

Sobota w Mielnie w czasie epidemii koronawirusa. Nie brakuje...

Wiadomo za to na pewno, że naprawione mają być wszystkie istniejące wzmocnienia brzegowe, licząc od ośrodka Eden w Unieściu do restauracji Floryn w Mielnie. Mają też pojawić się nowe ścianki oporowe, wymienione będą wszystkie, bez wyjątku, drewniane, jeszcze poniemieckie, ostrogi, ma być także poszerzona w wielu miejscach plaża.

W urzędzie szacowano, że wszystko razem będzie kosztowało ponad 40 milionów złotych. I wcale się nie pomylili. Wprawdzie cały proces wyboru wykonawcy trwał długo, ponad trzy lata (było sporo protestów do przetargów, odwołania, ponowne ogłoszenia), ostatecznie wygrało konsorcjum trzech firm: Doraco Gdańsk, PRCiP Gdańsk oraz WMW Parszyce. Koszt: 39,9 mln zł.

Tak wyglądało niedzielne przedpołudnie na plaży w Mielnie. Nie brakowało chętnych do spacerów oraz kąpieli w morzu. Pamiętajcie o zakrywaniu twarzy podczas spacerów oraz zachowaniu bezpiecznej odległości.

Tłumy na plaży w Mielnie. Nie brakuje również chętnych do ką...

Do przetargu stanęło trzech chętnych, oprócz wspomnianego, zwycięskiego konsorcjum z Trójmiasta i okolic, także firma Warbud z Warszawy oraz lokalna Hydrobud z Ustronia Morskiego. Warszawska proponowała cenę 56 mln złotych, a ustroński Hydrobud jedynie o 800 tysięcy złotych więcej od zwycięzcy. Tyle jednak wystarczyło, by przegrać. To więc gdańskie Doraco, PRCiP oraz WMW wygrały przetarg, proponując cenę 39,9 mln złotych za wszystko.

Przetarg, jak już wspominaliśmy, ogłosił Urząd Morski w Słupsku, który jednak właśnie został zlikwidowany. Jego kompetencje, w tej części wybrzeża, przejął Urząd Morski w Szczecinie. I to tam teraz będą nadzorowane sprawy przetargu.

Korporacja Budowlana Doraco należy do rodzinnej grupy kapitałowej Hass Holding. Na rynku jest już od blisko 30 lat. Jej realizacje to m.in. port lotniczy w Gdańsku, rozbudowa nabrzeży w Porcie Gdańsk, budowa terminalu promowego w Gdyni.

Sobota w Mielnie. Na plaży nie brakuje spacerowiczów [ZDJĘCIA]

Zobacz także Zlot Morsów 2020 w Mielnie - parada ulicami miasta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo