Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka i ekologia to dobrana para. Pokazały to warsztaty w WTZ nr 1 w Koszalinie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Wystarczyły tylko trzy składniki: cukier, płatki róży i oliwka dla dzieci. Z nich uczestnicy warsztatów robili różany peeling cukrowy. Pięknie pachnie i – jak zapewnili – świetnie działa.
Wystarczyły tylko trzy składniki: cukier, płatki róży i oliwka dla dzieci. Z nich uczestnicy warsztatów robili różany peeling cukrowy. Pięknie pachnie i – jak zapewnili – świetnie działa. Radek Koleśnik
Koszalińska Fundacja Pracownia Pomysłów zorganizowała projekt pod nazwą „Ekologiczna wyspa sztuki”. Natura zainspirowała osoby z niepełnosprawnością do tworzenia dzieł sztuki, również użytkowej.

Przez dwa i pół roku działalności koszalińska Fundacja Pracownia Pomysłów zorganizowała 25 inicjatyw, wygrała 11 projektów, a za swoją działalność otrzymała trzy nagrody. Fundacja prowadzi absolutnie wyjątkową działalność – angażuje osoby z niepełnosprawnością do pracy w ramach wolontariatu. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które postrzegane są jako te, potrzebujące pomocy, same pomagają. Wolontariusze biorą udział w wielu akcjach społecznych - uszyli poduszki dla małych pacjentów szpitala, działali ekologicznie, sprzątając koszaliński park.

Zobacz także Sanah wystąpiła w koszalińskim amfiteatrze

W piątek, dzięki dofinansowaniu z Programu Społecznik, Pracownia Pomysłów zaprosiła 40 uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej nr 1 Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie do udziału w projekcie „Ekologiczna wyspa sztuki”.

– Łączymy sztukę i ekologię. Uczymy się, że ciekawe, piękne i funkcjonalne rzeczy można stworzyć z tego, co daje nam natura, ale też z tego, co nie jest już potrzebne. Możemy w ten sposób dawać przedmiotom drugie życie – mówi Marta Grzelak, prezeska Fundacji.

I tak ze starych koszulek powstawały piękne torby, niepotrzebne nici posłużyły jako pędzle do malowania kwiatów, a fusy z kawy do wykonania ekologicznych peelingów.

– Uczymy się też, jak samodzielnie przygotować ekologiczne środki czystości. Wszystkie wykonane prace, kosmetyki i środki czyszczące uczestnicy warsztatów zabiorą do domów. Będą to prezenty dla ich najbliższych – wskazuje Marta Grzelak. – Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną szczególnie ważne jest poczucie autonomii. Niepełnosprawność schodzi wtedy na drugi tor, a najważniejsze stają się sprawczość i działanie.

Soda i ocet to świetny środek do czyszczenia kafelków w łazience. Sól, soda i woda pomogą wyszorować piekarnik. Samemu można zrobić proszek do prania. – Środki ekologiczne nie są szkodliwe dla zdrowia i środowiska, a do tego są tańsze – podkreślali uczestnicy warsztatów.

- Dzięki tej inicjatywie, w czasie gdy pandemiczne obostrzenie zostały złagodzone, naszym uczestnikom jest przyjemniej. Wreszcie mogą spędzić wspólnie czas. Warsztaty odbywają się w ogrodzie sensorycznym, czyli jesteśmy jeszcze bliżej natury – podsumowała Joanna Zduńska, kierowniczka WTZ nr 1 PSONI w Koszalinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo