Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka mięsa - nowe przepisy Internautów

Joanna Boroń
Radosław Koleśnik
Namawiamy Was do przesyłania sprawdzonych przepisów na dania mięsne. Codziennie otrzymujemy kilka nowych. Dziękujemy i prosimy o kolejne! A na zachętę zamieszczamy dwa nowe.

Oto dwa sposoby na idealną karkówkę. Który wybierzecie?
"Jest to najlepsze danie jakie może gościć na stole" - reklamuje swój przepis nasza internautka Kasia. Macie ochotę się przekonać? Karkówka 1-1,5 kg (pokroić w plastry), 3 cebule pokrojone w plastry, najlepiej karkówkę posolić, popieprzyć i przełożyć cebulą dzień wcześniej, wtedy fajnie przejdzie.

Składniki na sos: 1 mały słoik keczupu pikantnego, 1 łyżka musztardy, 2 szklanki wody, po 1 łyżeczce soli i pieprzu (jeśli mięso przyprawiliśmy dzień wcześniej, omijamy te składniki), 1 łyżeczka vegety, po 1 łyżeczce papryki ostrej i słodkiej, cukru i octu, 2 ząbki czosnku. Wszystkie składniki wymieszać ze sobą, nie ma znaczenia czy woda będzie ciepła czy zimna. Karkówkę pokrojoną w plastry ułożyć w żaroodpornym naczyniu w rządku, pomiędzy plastry włożyć pokrojoną cebulę. Zalać sosem. Podczas pieczenia naczynie ma być zamknięte. Piec około 1 h -1 h 20 min w temp. 200 stopni.

Inny pomysł na karkówkę ma Pani Kolasińska. W jej mailu dołączonym do przepisu czytamy: "Od kiedy pamiętam, uroczysty obiad niedzielny w domu moich Rodziców nie mógł obyć się bez pieczonej karkówki z kopytkami - a raczej "kluskami z dziurkami" - jak je nazywaliśmy. Teraz sama robię tę karkówkę, która kiedyś wydawała mi się niewykonalna, a smak niedościgły. Postanowiłam podzielić się rodzinnym przepisem, bo smak jest rewelacyjny. Nigdy i nigdzie nie udało mi się spróbować podobnej."

Co potrzeba? Na pieczeń: ładna karkówka bez kości, czosnek 2 - 3 ząbki, majeranek, 2 cebule, sól, pieprz. Wykonanie: karkówkę myjemy, osuszamy. Do kubeczka wsypujemy łyżkę majeranku i pół łyżeczki soli. Zalewamy to gorącą wodą i przykrywamy na godzinkę. W tym czasie siekamy drobno czosnek, miażdżymy go z niewielką ilością soli (widelec się sprawdza w tej roli), powstałą masą nacieramy mięso ze wszystkich stron, posypujemy też majerankiem i oprószamy pieprzem. Przekładamy do głębszego półmiska.

Powstały napar przecedzamy. Bierzemy strzykawkę z grubą igłą i z jej pomocą nasączamy mięso powstałym roztworem w wielu miejscach. Odstawiamy na dobę. Po tym czasie wyjmujemy mięso, oczyszczamy je z przypraw (zeskrobujemy do jakiejś miseczki). Rozgrzewamy tłuszcz (ja preferuję smalec) i opiekamy w brytfance mięso. Następnie podlewamy je wodą przegotowaną i dusimy dbając, żeby się nie przypaliło - podlewamy wodą co jakiś czas. Dokładamy wcześniej zeskrobane przyprawy i ewentualnie resztę wywaru z kubeczka.

Dusimy do miękkości. Cebulę kroimy w półplasterki. Wyjmujemy z brytfanki mięso, wrzucamy cebulę i też dusimy do miękkości. Mięso kroimy na plastry i wkładamy do uduszonej cebuli. Podduszamy razem, doprawiamy sos do smaku. Musi być go sporo, bo się przyda do klusek:-). Ja podaję to tak: robię kopytka ziemniaczane o okrągłym kształcie, robię w nich wgłębienie (kluska z dziurką). Do tego surówkę z kwaszonej kapusty lub z buraczków. Albo i to, i to. Na talerz nakładamy kluski, plaster mięsa, polewamy sosem z pieczenia, dodajemy surówkę. Pysznie do tego zestawu smakuje barszczyk czerwony w kubeczku. A w "dziurkach kluskowych" fajnie zatrzymuje się sos. Jeśli ktoś nie za specjalnie "kluskowy", to może podać karkówkę z ziemniakami - też pyszne!

Podziel się przepisami
Wyślijcie nam swoje pomysły na mięsne dania - takie zwyczajne, które w tygodniu trafiają na wasze stoły, ale tez i te na wyjątkowe okazje. Najciekawsze nagrodzimy! Maile z przepisami ślijcie na adres: [email protected]

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!