Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybciej ze złodziejami

Sylwia Zarzycka sylwia. [email protected]
W trybie przyspieszonym można będzie karać m.in. pseudokibiców, wszczynających stadionowe burdy.
W trybie przyspieszonym można będzie karać m.in. pseudokibiców, wszczynających stadionowe burdy. Fotorzepa
Przez cały tydzień, może nie przez całą dobę, ale do późnego wieczora - tak od 12 marca będzie pracował m.in. sąd w Koszalinie.

W życie wchodzą bowiem przepisy o przyspieszonym karaniu drobnych złodziei, chuliganów i pijanych kierowców.

Idea przedsięwzięcia jest taka, aby w sprawach oczywistych, nie wymagających długiego śledztwa, przestępcy byli karani od ręki. Już za kilka dni zamiar zostanie wcielony w życie. Sędziów, adwokatów i prokuratorów czekają spore zmiany.
Dyżurny sędzia
Jak to będzie wyglądało? W sądach rejonowych, w których pracuje powyżej 35 sędziów (w naszym regionie dotyczy to sądu w Koszalinie), będą całotygodniowe dyżury, od godz. 8 do 20, a w szczególnych wypadkach jeszcze dłużej. Mniejsze sądy, czyli w Kołobrzegu, Szczecinku, Sławnie, Drawsku Pomorskim i Białogardzie, dyżurować będą do godz. 16.
- U nas na potrzeby tego trybu wydzielona będzie jedna sala - mówi Cezary Stebelski, prezes Sądu Rejonowego w Koszalinie. - Zastanawiałem się nad tym, czy po godz. 16 sędzia ma dyżurować na miejscu, czyli w sądzie, czy też ma być "pod telefonem". I wydaje mi się, że przynajmniej w pierwszym okresie lepsze będzie to pierwsze rozwiązane - dodaje.

Ekspresowe tempo
Ale zanim obwiniony stanie przed obliczem sądu, zajmie się nim policja. I to funkcjonariusze są pierwszym sitem oddzielającym sprawy, które mogą być załatwione w szybkim trybie, od tych, które muszą przejść normalną, czyli dłuższą, drogę. Policjanci będą też musieli w ekspresowym tempie zająć się sprawami formalnymi, czyli np. zdobyć informację o poprzednich wyrokach przestępcy czy powiadomić o terminie sprawy pokrzywdzonych. Na koniec sporządzą wniosek o ukaranie, równoznaczny z aktem oskarżenia i przedstawią go do oceny prokuratorowi. I te wszystkie czynności muszą zająć nie więcej niż 48 godzin. Sąd na wydanie wyroku będzie miał tylko dobę.
Adwokat pod telefonem
W trakcie do akcji musi włączyć się adwokat, bo każdy oskarżony musi mieć obrońcę. - Zrobię dyżury - żeby było sprawiedliwie - w porządku alfabetycznym - mówi Ryszard Bochnia, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Koszalinie. W to, czy adwokaci będą się między sobą dyżurami zamieniać, dziekan nie będzie ingerował. Sędzia Stebelski mówi, że jeżeli któryś z mecenasów poprosi, by nie musiał spędzać w sądzie 12 godzin, ale będzie czekał na sygnał w kancelarii, to wyrazi na to zgodę.
- Na pewno da się to wszystko sprawnie zorganizować. I za jakiś czas wszyscy do takiej sytuacji przywykniemy - dodaje prezes.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!