Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybki posób na schody

Rafał Czabrowski
Elementem każdego wejścia do budynku są schody zewnętrze, które poza swą funkcją użytkową zdobią.

Zastosowanie prefabrykowanych systemów schodowych jest rozwiązaniem, gwarantującym oszczędność czasu oraz trwałość konstrukcji. Wymogi, które powinny spełniać fachowo wykonane schody wejściowe, to komfort i bezpieczeństwo użytkowników.

Jako zewnętrzny element bryły domu, schody muszą być także odporne na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć i niskie temperatury. Ważnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze materiału wykończeniowego na schody, jest jego nieścieralność, która przekłada się na trwałość i estetykę całej konstrukcji.

Budując schody wejściowe należy wziąć pod uwagę odpowiednie nachylenie ich biegu oraz właściwe wymiary stopni, tak aby schody były bezpieczne i wygodne dla użytkowników. Optymalna szerokość i wysokość stopni powinna być dopasowana do przeciętnej długości stawianego przez człowieka kroku - jest to około 60-65 centymetrów. Zgodnie z obliczeniami ekspertów, wygodne schody powinny więc składać się ze stopni, których wysokość wynosi około 18 cm, a szerokość około 27 centymetrów. Wtedy jeden krok na schodach będzie obejmował dystans mieszczący się w granicach 60 - 65 centymetrów.

Konstrukcja schodów narzucona jest często przez bryłę budynku, a wskazane powyżej parametry nie zawsze mogą być zachowane. Zależność pomiędzy wysokości i szerokością stopni schodów wyraża w takich przypadkach prosta zasada: im stopnie są wyższe, tym bardziej powinny być wąskie. I odwrotnie - im są niższe, tym większa powinna być ich szerokość, oczywiście, przy odpowiednio zachowanych proporcjach i granicach.

Tradycyjna metoda budowy schodów wymaga wykonania najpierw warstwy betonowej, a następnie jej obudowy klinkierem lub innym materiałem. Możemy jednak zdecydować się na zakup prefabrykowanych systemów schodowych, dostarczanych na plac budowy w formie gotowej już konstrukcji. Rozwiązanie
to pomaga nie tylko zaoszczędzić czas, ale również daje gwarancję idealnego dopasowania poszczególnych stopni pod względem rozstawu i nachylenia.
Poza gwarancją trwałości, stotną zaletą gotowych ystemów schodowych jest zybkość ich montażu.Na fundamencie kłada się pierwszą warstwę chodów.

Pustą przestrzeń ewnątrz konstrukcji można wypełnić, nie jest to jednakkonieczne. Następnie nakładasię kolejną warstwę, cyli drugi stopień schodów.

W zależności od tego ilu stopniowe chody zostały względnione w projekcie, akładamy następne warstwy lub kończmy całość podestem. Wykonanie schodów z wykorzystaniem prefabrykowanych elementów zajmuje zaledwie godzinę.

Więcej w wydaniu Głosu z 22 lutego 2010 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!