Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wnętrza schronu przeciwatomowego przy ul. Starzyńskiego w Szczecinie. To prawie podziemne miasto! [ZDJĘCIA]

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Wnętrze schronu przeciwatomowego przy ul. Starzyńskiego w Szczecinie
Wnętrze schronu przeciwatomowego przy ul. Starzyńskiego w Szczecinie Sebastian Wołosz
To jeden z najlepiej utrzymanych schronów w Polsce - twierdzą historycy i miłośnicy tego typu budowli, którzy już kilka razy weszli do środka i zwiedzili cały obiekt.

Schron przeciwatomowy przez długi czas był utajniony i pełnił funkcję schronienia dla wojewody zachodniopomorskiego, w wypadku wojny lub kataklizmu. Znajduje się w nim 85 pomieszczeń. Jest nadal w pełni wyposażony, ze sprawnymi ciągle instalacjami i mediami.

Podziemne bunkry powstały jeszcze przed wojną. W okresie, gdy budowano sąsiedni budynek, dziś Komendy Wojewódzkiej Policji.

- Kiedyś odwiedziła mnie bardzo leciwa pani - opowiada Feliks Ławrynowicz, konserwator podziemi. - Okazało się, że w czasie wojny była jednym z więźniów, których trzymano w drewnianych barakach, pobudowanych w miejscu, gdzie pod ziemią jest bunkier. Później wszystkich więźniów wywieziono do obozu w Policach.

W latach osiemdziesiątych przystosowano bunkier do nowych celów. Powstał schron przeciwatomowy, którego ściany miejscami mają grubość do 3, a strop od 1,5 do 3 metrów.

Wnętrze schronu przeciwatomowego przy ul. Starzyńskiego w Szczecinie

Wnętrza schronu przeciwatomowego przy ul. Starzyńskiego w Sz...

Bunkier to właściwie małe podziemne miasto, gdzie schronić się może wiele osób.

- Ale przeznaczony był dla wojewody, gdzie jednorazowo mogło przebywać 75 osób - mówi Feliks Ławrynowicz.

Nadal funkcjonują w nim wszystkie media, a w sześciu zbiornikach cały czas filtrowana jest woda. Każdy ze zbiorników ma pojemność 15 tysięcy litrów.

Działa kanalizacja, elektryczność, są łazienki, kuchnie i pomieszczenia dla lekarzy, a nawet instalacje telekomunikacyjne (nie ma możliwości jednak rozmów ze schronu z telefonów komórkowych).

Ma podwójne zasilanie elektro-energetyczne, z agregatu i sieci miejskiej. Wodę czerpie z sieci miejskiej, ale ma też własną studnię głębinową.

Wyposażenie ruchome, łóżka, szafki, stoły, krzesła maski etc. już usunięto. Pozostało jedynie wyposażenie stałe, tj. w duże urządzenia filtrujące, butle tlenowe, aparaty do łączności wewnętrznej i zewnętrznej, agregaty.

Schron mógłby stać się kolejną atrakcją turystyczną, w ramach szlaku podziemnego Szczecina. Teraz jego przyszłość, zależy od przyszłego nabywcy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński