MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie będą emerytury od maja 2024. Ile zysku netto wyniosą? Nowe stawki po waloryzacji. Emeryci dostaną więcej 03.06.2024

ND
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Emeryci dostają wyższe emerytury po waloryzacji, która odbyła się 1 marca 2024 roku. Seniorzy zauważają znaczący wzrost świadczeń. Kwiecień był szczególnym miesiącem, ponieważ wiele starszych osób otrzymało trzynastą emeryturę, która miała na celu wsparcie ich sytuacji finansowej. Jakie wypłaty emerytur będą w maju? Sprawdź szczegóły!

Od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynosi 1780,96 zł, wzrosła o 192,52 zł.

Wprowadzenie waloryzacji dla emerytów to ustawowy obowiązek.

Takie emerytury otrzymają emeryci w maju 2024. Wiemy ile pieniędzy wpłynie na ich konta

Wskaźnik waloryzacji emerytur w 2024 roku wyniósł 112,12 procent.

Waloryzacja emerytur i rent, jak co roku, odbywa się 1 marca. Od tego dnia świadczenia są większe. Jednak nie tylko emerytury zwiększą swoją kwotę, ale również różne przysługujące dodatki.

Tablice GUS. Zmiana średniego dalszego życia

Zgodnie z nowymi tablicami GUS we wszystkich grupach wiekowych nastąpił wzrost trwania życia. Według tych prognoz, osoba w wieku 30 lat będzie żyła dłużej o: 12,7 miesiąca, 60-latek o 9,9 miesiąca, a 80-latek o 6,1 miesięcy niż wskazywały statystki w roku ubiegłym.

Tablica oparta jest na danych o śmiertelności w 2023 r. Wynika z nich, że w ubiegłym roku zanotowano 408 tys. zgonów, czyli o 39 tys. mniej w stosunku do 2022 r. (447 tys.). To już drugi rok po pandemii, gdy w tablicach ogłoszonych przez GUS nastąpił wzrost średniego dalszego trwania życia.

Będzie druga waloryzacja we wrześniu 2024 roku?

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw został przesłany do uzgodnień. Nowela wprowadza dodatkową waloryzację, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc. Resortem odpowiedzialnym za projekt jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński