Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie buty. Nosili je nasi przodkowie 6 tys. lat temu

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Tak wyglądała modne obuwie 6 tys. lat temu
Tak wyglądała modne obuwie 6 tys. lat temu Fot. Jam Press/East News
Zostały splecione z traw, a także innych materiałów, w tym skóry, łyka limonki i ramii, znanej również jako szczmiel biały. Takie sandały wykonywali nasi przodkowie 6 tys. lat temu – wynika z najnowszych analiz znaleziska dokonanego już w XIX w. w południowej Hiszpanii.

Sandały z cmentarzyska

Jak wynika z wczesnych opisów znaleziska wykonanych przez dziewiętnastowiecznego hiszpańskiego archeologa Manuela de Gongorę y Martineza, sandały znaleziono w miejscu pochówku. Co ciekawsze, tylko niektóre okazy nosiły ślady zużycia, co może świadczyć, że uszyto je specjalnie na potrzeby pochówku.

Starożytne obuwie wraz z mezolitycznymi koszami i innymi narzędziami odkryto po raz pierwszy w 1857 r., kiedy to górnicy splądrowali jaskinię w południowej Hiszpanii. Manuel de Gongora dotarł tam dopiero 10 lat później, w 1867 r. Zebrał wówczas pozostałe artefakty, w tym sandały, i przekazał je muzeom w Madrycie i Granadzie.

Jednak pierwszych datowań dokonano dopiero w latach 70. XX w. Wówczas to oszacowano ich wiek na około 1000 lat młodszy.

Przełomowe znalezisko

Naukowcy twierdzą, że bardzo suche warunki w jaskini idealnie sprzyjały zachowaniu łatwo psujących się materiałów i pozwoliły na zachowanie prehistorycznego miejsca pochówku. Tam właśnie, wśród częściowo zmumifikowanych zwłok znaleziono również drewniane narzędzia, sandały i inne przedmioty.

Obiekty te stanowią „najstarszy i najlepiej zachowany jak dotąd zbiór materiałów z włókien roślinnych w Europie Południowej” – stwierdziła w oświadczeniu María Herrero Otal, jedna z autorek badania, dodając, że demonstrują „zdolność społeczności prehistorycznych do opanowania tego rodzaju rzemiosła.”

Naukowcy zbadali także kilka koszy i innych drewnianych artefaktów znajdujących się w kolekcji. Obiekty te „otwierają przełomowy wgląd w złożoność populacji wczesnego i środkowego holocenu w Europie” – stwierdzili. Holocen to obecna epoka geologiczna, która rozpoczęła się 11 700 lat temu.

Artefakty zmieniają nasze założenia

Badacze podkreślają również, że większość wiedzy o dawnych społeczeństwach czerpie się z artefaktów wykonanych z trwałych materiałów, takich jak np. kamień. Przebadane obecnie sandały i kosze stanowią dosyć rzadkie znaleziska.

Zarówno kosze, jak i sandały sugerują, że twórcy mieli rozległą wiedzę na temat zasobów roślinnych występujących w lokalnym środowisku, a także wysoki poziom wiedzy specjalistycznej – zauważyli naukowcy.

„Jakość i złożoność technologiczna wyrobów koszykarskich sprawia, że kwestionujemy uproszczone założenia, jakie mieliśmy na temat społeczności ludzkich przed pojawieniem się rolnictwa w południowej Europie” – stwierdził w oświadczeniu Francisco Martínez Sevilla, jeden z autorów badania.

Źródło: CNN

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie buty. Nosili je nasi przodkowie 6 tys. lat temu - Portal i.pl