Takie były początki Polski. Wyjątkowa lekcja historii w Zespole Szkół nr 1 w Koszalinie [ZDJĘCIA]

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Uczniowie mogli m.in obejrzeć kilkanaście ciekawych plansz i „dotknąć” historii z czasów, gry rodziła się Polska
Uczniowie mogli m.in obejrzeć kilkanaście ciekawych plansz i „dotknąć” historii z czasów, gry rodziła się Polska Radosław Brzostek
Wiecie, że cały opis kluczowych faktów z początków państwa polskiego zmieści się na dwóch stronach współczesnej gazety? O tym m.in. dowiedzieli się dzisiaj uczniowie w Koszalinie.

Wystawa i lekcja historii z Mobilnym Muzeum Początków Państw...

Stało się tak dzięki pracownikom gnieźnieńskiego Muzeum Początków Państwa Polskiego, którzy dzisiaj odwiedzili Zespól Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w ramach zorganizowanego tutaj Tygodnia Kultury Języka Polskiego i Historii. Przywieźli ze sobą mobilna, multimedialną prezentację najważniejszych faktów z czasów, gdy rodziła się polska państwowość, wzbogaconą o wystawę kilkunastu eksponatów z epoki z ciekawymi opisami.

- Na przygotowanie takiej mobilnej prezentacji wpadliśmy roku temu – mówił Michał Bogucki, dyrektor placówki z Gniezna. - Do tej pory jeździliśmy z nią na różne, głównie plenerowe wydarzenia. Teraz skorzystaliśmy z zaproszenia z Koszalina i zadebiutowaliśmy w szkole. Obojętnie jednak gdzie byśmy nie byli nasz cel jest zawsze taki sam: zainteresować historią nie przez nudne wykłady, ale przez obraz, dźwięk i dotyk. A przede wszystkim przez barwne opowieści naszych pracowników – dodawał Bogucki.

Wtórował mu Łukasz Gładysiak, nauczyciel historii w popularnym „ekonomie”.

- W dzisiejszej rzeczywistości, jeśli chcemy historią zainteresować młodzież, musimy wypracować równowagę pomiędzy twardą wiedzą i nieco luźniejszą formą jej przekazywania. I wystawa, która przyjechała do nas z Gniezna jest świetnym przykładem na to, jak można cel ten z powodzeniem realizować – podkreślał.

Uczniowie mogli obejrzeć kilkanaście plansz, zobaczyć filmy odnoszące się do czasów pierwszych Piastów, zagrać w tematyczną grę i posłuchać panelu dyskusyjnego, w trakcie którego jego uczestnicy zastanawiali się, jak najlepiej i najskuteczniej uczyć dziś historii.

- Takie bliskie spotkanie twarzą w twarz z historią to świetna rzecz. Inaczej się potem patrzy na przeszłość Polski – usłyszeliśmy od Karola Choiny z klasy III L.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie