Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tallboy. Największy niewybuch w Polsce jest w Świnoujściu. Nurkowie będą neutralizować pod wodą. Jako pierwsi na świecie

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Fot. 8 FOW | Devon S A (Flt Lt), Royal Air Force official photographer, wikimedia.org
Waży 5,4 tony, ma ponad 6 metrów długości i średnicę prawie 1 m. To bomba znaleziona w Kanale Piastowskim w Świnoujściu. W połowie października nurkowie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przystąpią do prac nad unieszkodliwieniem wybuchowej pamiątki sprzed 75 lat.

Tallboy. Największy niewybuch w Polsce jest w Świnoujściu

- To będzie największa operacja tego typu nie tylko w dziejach 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, ale również w Marynarce Wojennej RP - mówi kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski z 8 FOW. - Z tego co mi wiadomo, nikt jeszcze nie neutralizował tallboya pod wodą.

Tallboy. Największy niewybuch w Polsce jest w Świnoujściu. N...

Niewybuch bomby tallboy znaleziono we wrześniu 2019 r. w Kanale Piastowskim, w czasie prac pogłębieniowych na torze wodnym Świnoujście-Szczecin. Bomba została zrzucona prawdopodobnie podczas nalotu zakończonego zatopieniem krążownika "Lützow" w 1945 roku. Została znaleziona Zanim bomba zostanie podniesiona, trzeba było oczyścić pobliskie dno z mniejszych niewybuchów.

- Bomba zostanie zneutralizowana metodą deflagracji, czyli wypalania materiału wybuchowego w miejscu znalezienia mówi dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Paweł Rodzoś Ta metoda wymaga również specjalistycznego przygotowania obiektu, więc cała akcja potrwa kilka dni. Jak dotąd, to największa w Polsce tego typu akcja neutralizowania powojennych niewybuchów.


TAK BYŁO PODCZAS WIELKIEJ EWAKUACJI W 2013 ROKU:


Bomba w Świnoujścia. Jak będzie wyglądała akcja?

W proces neutralizacji ładunku zaangażowane będą również:

  • Urząd Miasta w Świnoujściu,
  • Urząd Morski w Szczecinie
  • oraz inne służby.

Szczególne zasady bezpieczeństwa podczas akcji będą obowiązywały:

  • Gaz-System,
  • Terminal LNG,
  • Żeglugę Świnoujską.

Całość koordynuje Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wyznaczone zostaną strefy bezpieczeństwa zarówno na lądzie, jak i na Zalewie Szczecińskim, torach wodnych oraz przyległych do miejsca neutralizacji akwenach.

Zostaną też opracowane szczegółowe strefy ewakuacji dla mieszkańców Świnoujścia. W tym tygodniu zostanie zorganizowane specjalne spotkanie poświęcone akcji.

Tallboy. Czym się charakteryzuje?

Tallboy to używana w czasie II wojny światowej mniejsza wersja najcięższej bomby lotniczej grand slam o masie 5340 kg. Została skonstruowana przez brytyjskiego inżyniera Barnesa Wallisa według opracowanego przez niego konceptu bomby "earth quake" (trzęsienie ziemi).

Rozmiary i masa bomby były tak duże, że mógł ją przenosić tylko jeden ciężki bombowiec Avro Lancaster dysponujący odpowiednio dużą komorą bombową.

Po raz pierwszy użyta w czerwcu 1944 roku do niszczenia niemieckich schronów na terenie Francji. Zwłaszcza dotyczyło to schronów dla okrętów podwodnych w miejscowości Lorient, a także Brest i Saint-Nazaire.

Licencję na produkcję bomb Tallboy zakupiły także Stany Zjednoczone.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Widowiskowa akcja. Saperzy zneutralizowali wybuchowe pamiątk...

ZOBACZ TEŻ:

30 czerwca 2013. Równo o godz. 13 zawyły syreny obwieszczające koniec alarmu w Szczecinie. Konwój z bombą wyruszył około godz. 12.30. Mieszkańcy mogą już wrócić do domów a ruch w mieście powinien już działać normalnie. Niebezpieczny ładunek trafi na Poligon Drawski.- Podczas wydobywania niewybuchu okazało się, że wbrew pierwotnym przypuszczeniom, ładunek jest produkcji niemieckiej - informuje biuro prasowe urzędu miasta w Szczecinie.Akcja została przeprowadzana bardzo sprawnie. O godz. 11.00 płetwonurkowie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża rozpoczęli wydobywanie z Odry niewybuchu, który został odholowany na nabrzeże Starówka. Ok. godz. 11.45 niewybuch został podniesiony z wody i ułożony w ciężarówce i przekazany saperom z 5. Pułku Inżynieryjnego.W Szczecinie zostało ewakuowanych ponad 1 200 osób, w akcji wzięło udział około 400 policjantów, stu strażników miejski, straż pożarna i MOPR.Zobacz również:  Bomba w Szczecinie. Konwój ruszył w kierunku poligonu w Drawsku PomorskimWIDEO: Ewakuacja na Podzamczu z powodu wydobycia bomby z Odry

Bomba w Szczecinie: Zawyły syreny. Alarm odwołany [zdjęcia, wideo]

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo