Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taniec i muzyka na ludowo w Kołobrzegu

Monika Makoś [email protected]
Niemiecki folklor zaprezentuje zespół ThÜringer Folklore Tanzensemble Rudolstadt.
Niemiecki folklor zaprezentuje zespół ThÜringer Folklore Tanzensemble Rudolstadt. archiwum grupy
Festiwal We wtorek ruszają Międzynarodowe Spotkania z Folklorem "Interfolk". To wyjątkowa okazja, by nad polskim morzem zobaczyć m.in. zespoły z dalekiego Meksyku i Chile.

Już po raz 21. Kołobrzeg będzie gościć zespoły folkowe z najdalszych zakątków świata. Oglądaliśmy już występy grup m.in. z Turcji, Macedonii, Indii, Gruzji, Serbii, Rosji, Cypru, Dominikany, Kenii, czy Izraela.

W tym roku, od wtorku do soboty, w kołobrzeskim amfiteatrze, na dziedzińcu ratusza i na scenie plenerowej Regionalnego Centrum Kultury swoje tradycyjne tańce, pieśni i zwyczaje prezentować będą zespoły z Polski, Niemiec, Mołdawii, Rosji, Chile, Meksyku i Portugalii.

- Patronem Interfolku jest Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, której główną ideą jest ochrona dziedzictwa kulturowego. Taki cel przyświeca również naszemu festiwalowi - mówi Monika Dziedzic z Regionalnego Centrum Kultury. - Pięć intensywnych dni z folklorem to szansa, by poznać kulturę i zwyczaje innych, często egzotycznych i odległych krajów.

Polskę reprezentować będzie Zespół Pieśni i Tańca "Silesianie" z Katowic. Grupa przez 34 lata działalności dała kilkaset koncertów w kraju i poza granicami. Występowała w największych i najbardziej prestiżowych miejscach m .in. w Sali Kongresowej w Warszawie czy katowickim Spodku.
Niemiecki folklor zaprezentuje zespół ThÜringer Folklore Tanzensemble Rudolstadt. Grupa zajmuje się folklorem szczególnie z regionu turyńskiego.
Z Północnej Oseti przyjedzie zespół Gorets. Zespół został założony w 1961 roku. Tworzą go studenci i absolwenci Uniwersytetu Gorskiego. Posługując się językiem sztuki tańca ludowego studenci, opowiadają o życiu, tradycji oraz duchowości Osetyjczyków.

Grupa Ghiocel z Mołdawii została założona w 1995 roku. Liczba tancerzy stale rośnie. Z myślą o nowych uczniach zorganizowano Ghiocel Studio, z klasami dla grup w różnym wieku.

Zespół Grupo Folclórico e Cultural Dane Cantares de Carre z Portugali to jeden z najstarszych w tym gronie. Powstał w 1974 roku. Główne cele GFCDCC to promowanie artystycznych, antropologicznych i kulturowych wartości regionu Viana, a konkretnie tych, dotyczących wsi Carre.
Z dalekiego Meksyku przyjedzie Ballet Folklórico Tzont. Celem Zespołu jest kultywowanie wartości i tradycji Meksyku i upowszechnianie meksykańskiego tańca ludowego.

Zespół De Proyeccion Folklorica Antauco pochodzi z Chile. Jego członkowie chcą przybliżyć młodym tradycję i folklor Chile oraz Ameryki Łacińskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!