Taśmy Kaczyńskiego: „Gazeta Wyborcza” ujawnia fakturę, którą...

  Taśmy Kaczyńskiego: „Gazeta Wyborcza” ujawnia fakturę, którą Nuneaton miał wystawić spółce Srebrna. Gerald Birgfellner żąda 1,58 mln zł

  Leszek Rudziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  „Gazeta Wyborcza” opublikowała dziś jedną z czterech faktur, którą kierowana przez austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera spółka Nuneaton miała wystawić spółce Srebrna. Dokument dotyczy budowy wieżowca, o którym jest mowa na tzw. taśmach Kaczyńskiego. Austriak żąda 1,58 mln zł za wykonaną pracę.
  Gerald Birgfellner, kierujący spółką Nuneaton (powołana przez Srebrną), wystawił Srebrnej faktury za przygotowanie inwestycji deweloperskiej. Na ujawnionych wcześniej przez „Gazetę Wyborczą” taśmach Jarosław Kaczyński mówił, że jedynie faktury mogą być podstawą do wypłacenia wynagrodzenia Austriakowi. Jak donosi dziennik, rzeczone faktury są, a sprawę bada prokuratura.

  CZYTAJ TEŻ | RODZINA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO. SKĄD SIĘ WZIĘŁY TAŚMOWE PROBLEMY PREZESA PIS?  „Data: 14 czerwca 2018 r. Termin płatności: 21 czerwca. W sumie z podatkiem VAT Gerald Birgfellner, który kierował Nuneatonem, chce od Srebrnej 1 mln 580 tys. zł. To jedna z czterech faktur wystawionych przez przedsiębiorcę. Wszystkie ma prokuratura, którą Austriak zawiadomił, że padł ofiarą oszustwa” - pisze dziennik.

  Wyborcza wskazuje też, że istotna jest data wystawienia faktur - czerwiec 2018 roku. Dwa tygodnie później Birgfellner miał się spotkać z zarządem spółki: Małgorzatą Kujdą (żoną Kazimierza Kujdy, z którym Austriak rozmawiał wcześniej), Janiną Goss i Jackiem Cieślikowskim. Wtedy to austriacki biznesmen miał usłyszeć, że „nie dostanie ani złotówki”, ponieważ jest „kłamcą i oszustem”.

  ZOBACZ, CO ZAWIERA OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO. JAK ZMIENIAŁ SIĘ NA PRZESTRZENI LAT MAJĄTEK PREZESA PIS?  Birgfellner i szef PiS spotykali się dopiero 27 lipca. To właśnie w tej rozmowie przy Nowogrodzkiej Jarosław Kaczyński odmówił Austriakowi zapłaty za 14 miesięcy pracy. Birgfellner chciał 1,3 mln euro wynagrodzenia, prezes odpowiedział, że Srebrna nie zapłaci i radził, by iść do sądu.

  Lidera partii rządzącej bronił premier Mateusz Morawiecki, który na konferencji prasowej zwrócił się bezpośrednio do Austriaka: - Człowieku, chcesz odzyskać jakieś swoje środki za wykonanie usługi, to idź do sądu, sąd określi, jakiej wysokości powinny one być. W przeciwnym razie trudno tego dociec, bo nie chcesz przedstawić faktur – mówił.

  CZYTAJ TEŻ | KIEROWCA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO JEST MILIONEREM!  W ubiegłym tygodniu „Gazeta Wyborcza” ujawniła stenogram nagrania rozmowy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera i dwóch innych osób.

  Nagrane rozmowy dotyczyły między innymi planów budowy w Warszawie wieżowca przez powiązaną z PiS spółkę Srebrna. Dziennik twierdził, że budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA – wynoszącego do 300 mln euro (1,3 mld zł). W budynku miała się mieścić m.in. siedziba fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego.  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo