MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ten popularny napój może powodować cuchnący oddech i próchnicę. Jeszcze gorzej, jeżeli pijesz go z cukrem!

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nieświeży oddech i próchnica to jedne z największych bolączek związanych z jamą ustną. Nie zawsze winny jest (tylko) brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Niektóre pokarmy czy napoje również mogą się do tego przyczyniać. Przed jednym z nich ostrzega dentysta dr Alex Foo. Co może być powodem nieświeżego oddechu?

Spis treści

Czy kawa powoduje nieświeży oddech? 

To ci się nie spodoba, ale kawa może powodować nieświeży oddech i prowadzić do powstawania ubytków w zębach. Dentysta dr Alex Foo z Aria Dental ostrzega osoby pijące kawę, że ten popularny napój może mieć negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej – w tym plamić zęby i uszkadzać szkliwo, doprowadzając do próchnicy.

Właściwości moczopędne kawy mogą przyczyniać się do suchości w ustach i zmniejszonej produkcji śliny, zwiększając ryzyko próchnicy zębów
Właściwości moczopędne kawy mogą przyczyniać się do suchości w ustach i zmniejszonej produkcji śliny, zwiększając ryzyko próchnicy zębów ariwasabi/Getty Images

– Jej właściwości moczopędne mogą przyczyniać się do suchości w ustach i zmniejszonej produkcji śliny, zwiększając ryzyko próchnicy zębów – mówi portalowi Express dr Foo. – Ślina odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, neutralizując kwasy i zmywając cząsteczki jedzenia oraz szkodliwe bakterie.

Suchość w ustach może zwiększać ryzyko próchnicy zębów i nieświeżego oddechu. Jeszcze gorzej może się to skończyć, jeżeli lubisz pić kawę wolno. Taki sposób picia jest bardziej ryzykowny przez przedłużoną ekspozycję na garbniki.

– Garbniki są odpowiedzialne za ciemny kolor kawy i mogą przylegać do szkliwa, prowadząc do przebarwień i plam na zębach – wyjaśnia dr Foo.

Czy kawa powoduje próchnicę?

Kawa to napój o odczynie kwaśnym. Jej pH wynosi od 5,9 do 5. Dlatego też im dłużej pozostaje w kontakcie z zębami, tym więcej czasu ma na erozję szkliwa zębów. Jeżeli dodatkowo słodzisz swoją kawę, to popijanie takiego napoju naraża zęby na przedłużoną ekspozycję na cukier.

– Daje to więcej czasu bakteriom w jamie ustnej na odżywianie się cukrem i wytwarzanie kwasów, które mogą uszkodzić szkliwo – ostrzega dentysta.

Jak możesz temu zaradzić? Pij kawę szybciej (zachowując ostrożność!) lub używaj słomki, aby ograniczyć bezpośredni kontakt kawy z zębami. Po wypiciu kawy możesz też przepłukać usta wodą, aby zneutralizować kwasowość i zmyć związki barwiące. Pamiętaj, że kluczowe jest regularne szczotkowanie zębów i ogólne praktykowanie dobrej higieny jamy ustnej, w tym nitkowanie, czyszczenie języka i kontrole dentystyczne.

Co pić, żeby mieć świeży oddech?

Nieświeży oddech to nic przyjemnego. Może odebrać pewność siebie i zakłócać komunikację. Kawa może powodować cuchnący zapach z ust, ale są też napoje, które zniwelują brzydki aromat.

Co warto pić, żeby mieć świeży oddech?

  • Woda – picie wody przez cały dzień pomoże pobudzić produkcję śliny, która odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu świeżego oddechu. Dbaj codziennie o odpowiednie nawodnienie organizmu i wypijaj odpowiednią ilość wody.

  • Zielona herbata – zielona herbata to skuteczny domowy środek na nieświeży oddech. Ma ona właściwości dezynfekujące i dezodoryzujące, które mogą tymczasowo odświeżyć oddech.

  • Sok ananasowy – choć nie ma (jeszcze) na to naukowych dowodów, to wiele osób uważa, że sok ananasowy to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na nieświeży oddech. Pamiętaj, żeby po wypiciu szklanki soku ananasowego wypłukać usta z cukrów, które są w nim zawarte.

Picie kawy może powodować nieświeży oddech i przyczynić się do powstawania próchnicy.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński