Tenis stołowy: Jakub Dyjas w życieowej formie

Jakub Dyjas
Jakub Dyjas archiwum
Jakub Dyjas z KTS Koszalinianin zajął czołowe miejsca w Międzynarodowych Mistrzostwach Szwecji Kadetów i Juniorów - Swedish Open Cadet Championships w Vallingby.

Zawody w Vallingby zaliczane były do punktacji ETTU (Europejeska Unia Tenisa Stołowego). W imprezie udział wzięły najlepsze zespoły i zawodnicy Europy i świata. Sklasyfikowany na 116. miejscu rankingu ETTU Dyjas odniósł w Szwecji swój największy sukces w dotychczasowej karierze na arenie międzynarodowej. Startując w gronie 60 czołowych zawodników zajął w grze pojedynczej 5. miejsce, a w rozgrywkach drużynowym jego zespół zajął drugie miejsce, ulegając dopiero w finale faworyzowanym Koreańczykom.

W eliminacjach grupowych drużyna Polski II (Dyjas, Konrad Kulpa z Sygnału Lublin) w grach eliminacyjnych pokonali po 3:0 Francję III, Włochy i Słowację. Największą niespodzianką było błyskotliwe zwycięstwo Kuby 3:0 (4, 9, 8) nad Włochem Leonardo Muttim, dziewiątym zawodnikiem rankingu ETTU, a także wygrana naszego debla z parą Mutt/Aleksandro Baciocchi. W 1. rundzie fazy finałowej Polska II miała los wolny. Następnie niespodziewanie pokonała 3:1 Szwecję I i w półfinale 3:1 faworyzowaną Francję I. Dopiero w walce o złote medale rewelacyjni Polacy nie dali rady Koreańczykom, ulegając 0:3. Suchy wynik nie oddaje jednak do końca rywalizacji w tym meczu. W grach singlowych Kuba uległ Seok Ho Kimowi 2:3, a Kulpa w takich samych rozmiarach Jae Jun Cho. Tylko w deblu Azjaci nie oddali naszym kadetom seta.

W turnieju singlowym Dyjas wygrał trzy pojedynki w eliminacjach z Alessandro Baciocchi (Włochy), Can Akkuzu (Francja) i Hamletem Hakobyanem (Armenia). W pojedynkach fazy finałowej utalentowany koszalinianin wygrał z kolejnym Francuzem Aymericem Fave 3:2 i Białorusinem Sarheiem Afanasenką 3:0. Dopiero w ćwierćfinale został zatrzymany przez faworyta turnieju Seoka Ho Kim, któremu uległ po walce 0:3 (9, 6, 8).

- To historyczne wyniki zawodnika Pomorza Zachodniego. Z pewnością Jakub Dyjas jako przedstawiciel Koszalina staje się kolejnym kandydatem na przyszłość do startu w Igrzyskach Olimpijskich - powiedział działacz KTS, Jan Nowicki.