Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terra kontra UTWS. Riposta burmistrza Szczecinka [wideo]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Działacze Stowarzyszenia Terra kontestują budowę instalacji UTWS, która zdaniem miasta i Kronospanu, ma zakończyć uciążliwości towarzyszące produkcji płyt drewnopochodnych.

Sprawa UTWS (co to takiego piszemy poniżej) od miesięcy rozpala emocje w Szczecinku. Członkowie Terry, którzy domagali się szczegółowych informacji od Kronospanu na temat inwestycji i prosili o wstrzymanie pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na ten cel, na konferencji prasowej wyjaśniali, dlaczego mają obiekcje.

Wcześniej jednak skrytykowali po raz kolejny likwidację jednej z trzech stacji pomiarowych badającej jakość powietrza w Szczecinku (manualnej, przy ul. Artyleryjskiej) oraz weryfikację wskazań stacji automatycznej przy ulicy Przemysłowej. Szefowa Stowarzyszenia Joanna Pawłowicz zwracała uwagę, że w roku 2015 dni z przekroczeniem norm pyły PM 10 było – według pierwotnych wskazań – znacznie więcej niż ostatecznie to zatwierdził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Jacek Pawłowicz ze stowarzyszenia Terra o inwestycji Kronospanu

Radny Jerzy Dudź zwracał z kolei uwagę, że dane Głównego Urzędu Statystycznego, że w Szczecinku od roku 2014 nastąpił ponad dwukrotny wzrost emisji zanieczyszczeń gazowych i 30-procentowy wzrost zanieczyszczeń pyłowych. Radny zauważył, że w tym czasie jedyna energetyczną inwestycją w mieście był generator gorącego powietrza w Kronospanie.

To m.in. dlatego – wyjaśniał Krzysztof Sobczyk – Terra sceptycznie podchodzi do zapewnień władz miasta i fabryki, że instalacja UTWS przyczyni się do poprawy jakości powietrza. Jacek Pawłowicz dodawał, że UTWS będzie na linii płyt wiórowych, a linie płyt MDF i HDF będą jej pozbawione, a po zwiększeniu produkcji wzrośnie ilość pyłu ze szlifowania płyt, który jest spalany w piecach na biomasę.

Jak będzie działał UTWS (z niemieckiego oznacza recyrkulacja, dopalanie, odzysk ciepła i odpylanie), którego budowa właściwie już się rozpoczęła? Do tej pory drewno do wytwarzania płyt wiórowych było suszone bezpośrednio gazami z palnika i stąd cyklonami emitowane do atmosfery. Teraz gazy nie będą miały kontaktu z drewnem - gorące gazy podgrzeją drewno w zamkniętym obiegu. Gorące powietrze przez wymiennik ciepła trafia do palnika i w temperaturze 1000 stopni dopalane są zanieczyszczenia z suszarni.

Na koniec - po odzysku ciepła - przez elektrofiltr i rekuperator są odprowadzane do atmosfery. Szacuje się, że zmniejsza to o 90-98 procent pylenie i uciążliwe wyziewy, w tym lotne związki zapachowe i formaldehyd.

Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas powiedział nam, że podobne urządzenia działają w fabryce w czeskiej Jihlavie i świetnie się sprawdzają. Jego zdaniem opory Terry przed UTWS wynikają z tego, że wraz z poprawą jakości powietrza w Szczecinku organizacja traci rację bytu i polityczne paliwo do działania.

Jerzy Hardie-Douglas, burmistrz Szczecinka o inwestycji Kronospanu

10 lat gk24.pl

Zapraszamy Was nie tylko po najświeższe newsy. Przed nami dwa tygodnie świętowania 10 urodzin, których nie wyobrażamy sobie obchodzić bez Was! Będzie mnóstwo zabawy, filmów, wspomnień, a przede wszystkim wspólnej zabawy i konkursów. Jakich? Z nagrodami oczywiście! Wymyślicie dla nas najoryginalniejsze życzenia urodzinowe, zaprojektujecie koszulkę, pokażecie, co robiliście przed 10. laty, a na koniec wspólnie wybierzemy najważniejsze wydarzenia 10-lecia.

Poznajmy się bliżej, zostańcie z nami.


Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo