Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terra w Szczecinku krytykuje Kronospan za pylenie i odory. Firma odpowiada

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Konferencja Terry, działacze demonstrują zdjęcia wykonane w ostatnich dniach pokazujące skalę pylenia
Konferencja Terry, działacze demonstrują zdjęcia wykonane w ostatnich dniach pokazujące skalę pylenia Rajmund Wełnic
Od kilku dni Szczecinek spowija dobrze znany zapach i drobiny drewna unoszone znad fabryki płyt drewnopochodnych. Zdaniem Terry dowodzić to ma nieskuteczności ostatnich inwestycji proekologicznych Kronospanu.

W ostatnich dniach wieją wiatry południowe, co sprawiło, że nad Szczecinkiem daje się wyczuć słodkawy, drażniący odór, który mieszkańcy kojarzą z fabryką Kronospan. Zapachowi towarzyszy także pył i drobiny drewna, które osiadają m.in. na samochodach i parapetach.

- A miało być tak dobrze, a znowu czujemy i widzimy to znany od lat – alarmowała na specjalnie zwołanej konferencji Joanna Pawłowicz, szefowa Stowarzyszenia Terra. – UTWS (nowa instalacja na suszarni płyt wiórowych, która miała przynieść radykalną redukcje emisji odorów i pylenia – red.) miał przynieść poprawą, a na dziś tego efektu nie widać. UTWS miał za zadanie zwiększyć produkcję.

Zdaniem szefowej Terry, a jednocześnie kandydatki na burmistrza Szczecinka z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, poprawę dadzą dopiero uchwalone niedawno przepisy ustawy o odpadach. – Zakład będzie musiał się ucywilizować i nasza toczona od 9 lat walka dobiegnie końca – mówiła Joanna Pawłowicz.

Krzysztof Sobczyk z Terry dodawał, że podobne instalacje w zakładach w Mielcu też nie dały rezultatu.

Beata Rafało, rzecznik prasowa Kronospanu, odniosła się do tych zarzutów tłumacząc, że zmniejszenie emisji miało miejsce za sprawa UTWS na ciągu do płyt wiórowych, a fabryka jest w trakcie kolejnych inwestycji proekologicznych na linii do produkcji płyt MDF. Firma zapowiedziała je w niedawno podpisanym porozumieniu ze szczecineckim ratuszu – Kronospan deklaruje w nim m.in. że do końca 2019 roku wykona m.in. instalację mokrego odpylania pras Kalander i zmodernizuje suszarnię płyt MDF.

- Pragniemy podkreślić, że innowacyjny system ochrony powietrza UTWS z filtrem na suszarni płyt wiórowych działa i jest niezwykle skuteczny. Pierwsze wyniki badań emisji, przeprowadzonych przez niezależne laboratorium wykazały zmniejszenie ilości pyłu o 95%, natomiast LZO (lotnych związków organicznych) – aż o 99% - dodaje rzeczniczka.

Zobacz także: Rozmowa Tygodnia GK24

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!