Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłustosz, czyli oryginalna roślina owadożerna. Ozdobi pokój i wyłapie muszki. Jak uprawiać i pielęgnować tłustosza?

Katarzyna Józefowicz
Tłustosze to ciekawe rośliny owadożerne. Niektóre gatunki, jak tłustosz meksykański, nadają się do uprawy domowej.
Tłustosze to ciekawe rośliny owadożerne. Niektóre gatunki, jak tłustosz meksykański, nadają się do uprawy domowej. Gert-Jan van Vliet/Getty Images
W naszych domach czasem uprawiamy rośliny owadożerne, jak dzbaneczniki i muchołapki. Do grona mniej znanych, ale ciekawych, należą tłustosze. Podpowiadamy, jak je uprawiać i co jest ważne, żeby te rośliny dobrze rosły.

Spis treści

Oryginalne rośliny owadożerne

Rośliny owadożerne to prawdziwe osobliwości świata roślin. Odżywiają się wprawdzie w dość tradycyjny sposób prowadząc fotosyntezę za pomocą zielonych liści, ale potrafią też polować, co pozwala im uzupełniać dietę o niezbędne składniki odżywcze, których nie mogą pozyskać w inny sposób. Oczywiście rośliny nie są w stanie tropić i ścigać swoich ofiar, ale potrafią je przywabiać, a potem więzić za pomocą rozmaitych pułapek i dzięki enzymom trawiennym, pozyskiwać z nich wszystkie wartościowe substancje odżywcze (m.in. białka), które uzupełniają ich ubogą dietę. Znanych jest kilkaset gatunków roślin owadożernych, z których część może być uprawiana w domach lub ogrodach. Wiele z nich zachwyca okazałymi i oryginalnymi pułapkami, jednak niektóre posiadają zaskakująco skromny i niepozorny wygląd, w najmniejszym stopniu niezdradzający ich zwyczajów żywieniowych. Nie zmienia to jednak faktu, że potrafią być bardzo skuteczne, dlatego zasługują na taką samą uwagę, jak gatunki bardziej efektowne i okazałe.

Tłustosze – co to za rośliny?

Do grona takich niepozornych, ale „zabójczych” maleństw, należy między innymi tłustosz. Rodzaj skupia kilkadziesiąt gatunków, z których kilka spotykanych jest na stanowiskach naturalnych również w Polsce. Rośliny w naturze zasiedlają dość szczególne środowiska (m.in. urwiska skalne, zielone wysepki na torfowiskach i bagnach, wilgotne skały, szczeliny skalne, widne łąki, brzegi zbiorników wodnych), dlatego w uprawie też będą wymagające. Z tego względu rzadko spotyka się je w ogrodach, a jeszcze rzadziej w mieszkaniach. Ponieważ jednak w domu łatwiej jest o nie zadbać niż w ogrodzie, warto się nimi zainteresować, bo obserwacja ich mechanizmów łowieckich może dać nam sporo satysfakcji. Rośliny mogą też pomóc nam pozbyć się małych, uciążliwych owadów latających, które czasami pojawiają się w naszych mieszkaniach (np. muszek owocówek, ziemiórek, komarów).

Owadożerny tłustosz do uprawy domowej

Do domowej uprawy warto wybrać gatunki o egzotycznym rodowodzie jak np. tłustosz meksykański, które posiadają odmiany nieco łatwiejsze w uprawie i bardziej ozdobne od czystego gatunku (np. „Red Starfish”, „Tina”). Ponad ziemią tworzą ładną, rozłożystą rozetę mięsistych, zaokrąglonych, łopatkowych lub łyżeczkowanych liści, co upodabnia je do eszewerii (w dobrych warunkach mogą też kwitnąć). Nie posiadają jednak typowych dla większości gatunków owadożernych pułapek, gdyż ich metoda łowiecka polega na wytwarzaniu na powierzchni liści dwóch rodzajów gruczołów, z których jedne wydzielają kropelki wabiącego owady, lepkiego śluzu, natomiast drugie wytwarzają enzymy trawienne, rozkładające białka. Podczas procesu trawiennego, liście lekko zwijają się na brzegach, po czym rozprostowują i ponownie pokrywają śluzem.

Uprawa tłustosza w domu

Uprawa tłustosza nie jest jednak najłatwiejszym zadaniem, gdyż roślina ma dość wysokie wymagania. Oczekuje bardzo widnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz pokojowej temperatury latem i nieco niższej zimą, dlatego na czas spoczynku dobrze jest umieścić ją w widnym pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi ok. 10-15°C. Rośliny wymagają też przepuszczalnego, lekkiego, umiarkowanie żyznego podłoża, najlepiej o kwaśnym odczynie pH.

Podlewanie tłustosza jest ważne w pielęgnacji tej rośliny

Lubią mieć stale lekko wilgotną ziemię, jednak nie tolerują zalania, dlatego muszą być podlewane często, lecz umiarkowanie, najlepiej odstaną wodą o temp. pokojowej. Przy podlewaniu nie wolno jednak moczyć ich liści, gdyż tego nie znoszą. Wodę należy wlewać na podstawek lub bezpośrednio na podłoże. Dno donicy, w której rosną, warto także wyłożyć warstwą drenażu (np. kulkami keramzytu), która utrzyma nadmiar wody z dala od korzeni roślin. Rośliny bardzo lubią też wilgotne powietrze i źle znoszą jego przesuszanie, dlatego dobrze jest ustawić w ich pobliżu nawilżacz powietrza lub umieścić je w małej szklarence pokojowej bądź terrarium. Tłustosze nie wymagają, a nawet nie lubią systematycznego nawożenia. W naturze zasiedlają ubogie stanowiska, a potrzebne im do życia składniki pokarmowe pobierają min. z upolowanych owadów, dlatego także w uprawienie nie będą oczekiwały niczego więcej niż od czasu do czasu małej muszki bądź komara.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tłustosz, czyli oryginalna roślina owadożerna. Ozdobi pokój i wyłapie muszki. Jak uprawiać i pielęgnować tłustosza? - RegioDom.pl