Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłuszcz w nadmiarze skraca życie

SUPERNOVA [email protected]
Zbędne kilogramy nie służą zdrowiu.
Zbędne kilogramy nie służą zdrowiu.
Otyłość odbiera nam młodość - uważają naukowcy. Ich zdaniem każdy zbędny kilogram tłuszczu obciąża organizm i przyspiesza tempo starzenia się komórek.

- Nadwaga jest obok papierosów główną przyczyną przedwczesnych zgonów - ostrzega dr June Stevens z Uniwersytetu Północnej Karoliny (USA). Oczywiście żaden odpowiedzialny badaczy lub lekarz nie będą dziś dowodzili, że nadmiar tłuszczu jest korzystny, ale mało kto posunie się do radykalnej tezy, że tłuszcz w nadmiarze może znacznie skrócić człowiekowi życie. Tymczasem Stevens tak właśnie uważa. Kierowany przez nią kilkunastoosobowy zespół ekspertów opublikował ostatnio pracę, w której przedstawiono wiele argumentów mających potwierdzić hipotezę, że tusza skraca nam młodość.

Badacze twierdzą na przykład, że otyły mężczyzna w wieku 40 - 50 lat jest biologicznie starszy o ponad 5 lat od swoich szczupłych rówieśników. Dla kobiet z dużą nadwagą różnica między metryką a wiekiem biologicznym, uwzględniającym zużycie się organizmu, jest jeszcze większa, wynosi bowiem sześć i pół roku. - Człowiek mający 45 lat i dużą nadwagę faktycznie jest już pięćdziesięciolatkiem.
Naukowcy uznają za otyłych ludzi, których wskaźnik wagi ciała BMI (Body Mass Index) jest powyżej 30.

Oblicza się go, dzieląc swoją wagę wyrażoną w kilogramach przez podniesiony do kwadratu wzrost (wyrażony w metrach). Za osoby bez nadwagi uważa się te, które mają BMI od 18 do 25, przy czym za optymalny uważa się wskaźnik w granicach 18 - 22. Według Stevens z wiekiem zmniejsza się liczba lat, które trzeba sobie dodawać z powodu otyłości. Siedemdziesięciolatek z nadwagą jest starszy od siebie samego o trzy i pół roku, a kobieta w tym wieku - tylko o półtora roku. - To istotna informacja. Wynika z niej, że im później dorobiliśmy się nadwagi, tym mniejszy wpływ będzie ona miała na nasze zdrowie.

Teza odwrotna, mniej optymistyczna, jest natomiast taka: jeśli zbędny tłuszcz zaczęliśmy magazynować już w wieku 20 - 30 lat, a potem nic z tym nie zrobiliśmy przez kolejne dekady, jesteśmy w grupie ludzi, którzy mogą żyć krócej. To oczywiście statystyki dotyczące całych populacji. Większe prawdopodobieństwo nie oznacza pewności. Możemy więc, mimo otyłości dożyć sędziwego wieku, ale szanse na to mamy mniejsze - wyjaśnia współautor pracy, dr David Williamson.
Badacze uważają, że dla kobiety średniego wzrostu (np. 162 cm) optymalna waga wynosi od 50 do 58 kg, natomiast dla umiarkowanie wysokiego mężczyzny (np. 178 cm) właściwa masa ciała to 60 - 69 kg. A co jeśli waży, powiedzmy, 75 kg? - To zależy od jego wieku. Załóżmy, że jest jeszcze dość młody - ma od 35 do 44 lat. W jego wypadku ryzyko przedwczesnego zgonu jest aż o 20 proc. wyższe, niż gdyby ważył o 9 kg mniej - twierdzi Stevens.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!