Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To badanie może uratować ci życie. Zrób je z okazji Dnia Kobiet!

Anna Folkman
Anna Folkman
Bez wcześniejszych zapisów, bezpłatnie, szybko i bezboleśnie. Wystarczy wziąć ze sobą dowód osobisty, by w piątek z okazji Dnia Kobiet w jednej z wybranych przychodni wykonać badanie cytologiczne. Dzięki niemu możesz wyprzedzić raka szyjki macicy i żyć.

Według danych z 2010 roku, w Polsce z powodu raka szyjki macicy umiera ponad 70 proc. kobiet więcej niż średnio w innych krajach Unii Europejskiej. Wiele z tych kobiet mogłyby żyć, gdyby robiły cytologię.

W ramach programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy w naszym kraju na badanie cytologiczne może zgłosić się każda kobieta w wieku od 25 do 59 lat. Może wykonać je bezpłatnie raz na trzy lata nie tylko w piątek w ramach akcji, ale przez cały rok. Wystarczy odwiedzić gabinet ginekologiczny, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i wykonuje przesiewową cytologię.

- Badanie profilaktyczne nie wymaga skierowania czy zaproszenia. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie najmniejszych zmian chorobowych i podjęcie skutecznego leczenia. Badanie cytologiczne jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne – przekonuje Małgorzata Koszur z NFZ w Szczecinie.

- Rak szyjki macicy jest najczęstszym nowotworem narządu rodnego, z którym się niestety borykamy do dziś. Ostatnie dane z 2007 roku mówią, że ten rodzaj nowotworu jest na pierwszym miejscu. Jest on przed rakiem błony śluzowej macicy czy rakiem jajnika i zaraz po raku gruczołu piersiowego – mówi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Celewicz, konsultant wojewódzki ds. ginekologii i położnictwa. - Znamy jedno narzędzie, które może kobiety przed tym nowotworem ochronić, to właśnie rozmaz cytologiczny z szyjki macicy. Skuteczne pobieranie rozmazu cytologicznego to wczesne wykrywanie patologii szyjki macicy. Jeszcze zanim nieodwracalny proces nowotworowy powstanie.

CZYTAJ TAKŻE:

Powstawanie nowotworu to proces często wieloletni, trwa dłużej niż 10, 15 lat z małym wyjątkiem – u kilku procent młodych kobiet rak szyjki macicy rozwija się szybko – w ciągu 3 lat. Niestety zbyt mało kobiet zgłasza się na badania. Powinno się je robić nie później niż w 3 lata po inicjacji seksualnej (najlepiej raz w roku), a jeśli nie było kontaktów seksualnych to pierwszy rozmaz powinien być pobrany po 25 roku życia.

We wczesnym rozwoju rak szyjki macicy nie daje żadnych dolegliwości. Pierwszy objaw, który najczęściej się pojawia to nieprawidłowe krwawienie niestety już w zaawansowanej postaci tego nowotworu, który często prowadzi do śmierci. Rak szyjki macicy wykrywany jest najczęściej u kobiet, które nie badają się regularnie. U takich, które od wielu lat nie były na wizycie ginekologicznej.

- Jesteśmy jednym z województw, które ma największą zgłaszalność do badań, ale co z tego skoro ta zgłaszalność nie przekracza 75 proc. A tylko przy takiej zgłaszalności można mówić o sensownej profilaktyce – wtrąca prof. Celewicz. - Dlatego nie spada zarówno zachorowalność na raka szyjki macicy, jak i umieralność kobiet z tego powodu. To jest zatrważające.

Średnia krajowa zgłaszalność kobiet do badań cytologicznych to nieco ponad 17 proc.

- Jako województwo zachodniopomorskie jesteśmy w czołówce w ilości badań, ale nadal nam daleko do zalecanego wskaźnika 75 proc. Osiągnęliśmy ok. 23 proc. - mówi dr Franciszka Siadkowska, naczelnik Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej ZOW NFZ. - Najlepsze efekty są w powiecie białogardzkim, gdzie zgłaszalność na badanie to 30 proc., w powiecie łobeskim, drawskim czy pyrzycki. Takie duże miasto jak Szczecin jest na 10. miejscu z 25 proc. zgłaszalnością.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

By to zmienić, 8 marca Zachodniopomorski Oddział NFZ wspólnie ze szpitalem Zdroje, zapraszają do poradni ginekologiczno - położniczej w przychodni specjalistycznej przy ul. Wojciecha 7 w Szczecinie. W godz. od 10 do 14 będą tam wykonywane bezpłatne badanie cytologiczne (bez konieczności wcześniejszego umówienia się). Poradnia dysponuje możliwością niekrępującego przygotowania się na badanie.

W tych samych godzinach czynne będzie w przychodni także stanowisko eksperckie, przy którym można będzie porozmawiać o innych bezpłatnych badaniach profilaktycznych, o zapobieganiu chorobom, dowiedzieć się o ich znaczeniu dla zdrowia, a także o leczeniu. Dostępne będą materiały informacyjne oraz informatory „Gdzie się leczyć 2019”

- Wśród kobiet, które wykonają tego dnia w poradni przy ul. Wojciecha bezpłatne badanie cytologiczne, wylosowane zostaną dwa podwójne bilety do kina – zachęca Małgorzata Koszur.

Zaproszenie do udziału w akcji jest otwarte. Swój udział w akcji „Dzień Kobiet z cytologią” zadeklarowały następujące poradnie położniczo-ginekologiczne:

Piątek, 8 marca
• Chojna, Zakład Opieki Zdrowotnej " FEMINA" , ul. Kościuszki 10, godz. 10- 14
• Dębno, NZOZ Poradnia dla Kobiet s.c. w Dębnie ul. Kościuszki 17, god. 7.00 -11.00
• Szczecin, SPSZOZ Zdroje, ul. Wojciecha 7, godz. 10-14
• Szczecin, NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej, ul. W. Kadłubka 10-11; gab. 210, II piętro, godz. 12-14

Poniedziałek 11 marca

• Mieszkowice, NZOZ Poradnia dla Kobiet s.c. w Mieszkowicach ul. Korczaka 1A/4 godz. 7.00 -10.00

Lista jest otwarta, będzie aktualizowana na stronie internetowej www. nfz-szczecin.pl

Planuję długie życie - to hasło przewodnie kampanii informacyjno-edukacyjno-promocyjnej ministerstwa zdrowia. Jej cel to poprawa stanu wiedzy społeczeństwa na temat postaw prozdrowotnych, przeciwdziałania i zapobiegania zachorowaniu na nowotwory, a także zwiększenie zgłaszalności na badania profilaktyczne pod kątem nowotworowym. W ramach kampanii przygotowano spoty telewizyjne, radiowe, ulotki, plakaty i billboardy oraz stronę www.planujedlugiezycie.pl - promujące profilaktykę antynowotworową, w tym badania mammograficzne i cytologiczne. Każdy miesiąc poświęcony będzie jednemu szczegółowemu zagadnieniu. Marzec – badaniom cytologicznym w ramach profilaktyki nowotworowej.

ZOBACZ TAKŻE:

Znaczenie mają też szczepienia

Przyczyną nowotworu szyjki macicy jest zakażenie onkogenną postacią wirusa brodawczaka ludzkiego. Zakażenia tym wirusem są powszechne. Blisko 80 proc. z nas zarówno kobiet jak i mężczyzn, miało lub będzie miało w swoim życiu kontakt z tym wirusem.

Więcej na temat wirusa i szczepień

- Nie ma leków, które byłyby w stanie wyeliminować wirusa z organizmu. Ma on jednak jedną pozytywną cechę. W 96 procentach zakażenie tym wirusem ustępuje samoistnie bez żadnych następstw. Tylko w 4 proc. przypadków przechodzi w zakażenie przetrwałe, które sprawia, że proces chorobowy będzie postępował – mówi prof. Zbigniew Celewicz. - Nie boję się powiedzieć, że szczepienia przeciw zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego są szczepieniami przeciwko rakowi szyjki macicy. Mamy na to już szereg dowodów. Pierwsze szczepionki pojawiały się w 2006 roku i niektóre gminy refundują je swoim mieszkańcom.

Szczepienia finansowane są dla dziewcząt i chłopców, ale zaleca się je także dorosłym kobietom i mężczyznom.

- Promujemy te szczepienia do 49 roku życia. Wiemy od wielu lat, że w przypadku brodawek płciowych, kłykcin kończystych takie szczepienie daje rewelacyjny efekt – przyznaje prof. Celewicz. - Osoby zaszczepione nie mają praktycznie z tym do czynienia. Kobiety, które zgłaszają się po operacyjnym usuwaniu kłykcin, kiedy pojawiają się u nich kolejne, małe, zalecam szczepienie. Dzięki niemu pozbywają się problemu i nie mają wznowy choroby.

Dorosłym podaje się trzy dawki. Dla dzieci (chłopcy i dziewczynki) przewidziana jest podwójna. Koszt szczepienia to ok. 500 zł za jedną iniekcję. Powtarza się je po miesiącu lub dwóch i po 6 miesiącach od pierwszej dawki.

CZYTAJ TEŻ:

POLECAMY: Kulisy zdrowia: Te badania piersi powinnaś wykonywać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: To badanie może uratować ci życie. Zrób je z okazji Dnia Kobiet! - Głos Szczeciński