Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To był drogowskaz do Krakowa

Rafał Nagórski
Uroczystości odbyły się w kościele pw. MB Częstochowskiej
Uroczystości odbyły się w kościele pw. MB Częstochowskiej Rafal Nagórski
Darłowo było ostatnim miejscem na trasie symboli Światowych Dni Młodzieży. Kuria szuka osób, które przyjmą pod swój dach pielgrzymów z całego świata.

Światowe Dni Młodzieży będą jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń organizowanych w naszym kraju. Począwszy od Niedzieli Palmowej 2014 roku, kiedy na Placu Św. Piotra w Rzymie symbole ŚDM, Krzyż i ikona matki Bożej Salus Populi Romani młodzież z Brazylii przekazała młodym Polakom - rozpoczęła się peregrynacja symboli ŚDM po naszym kraju. Darłowo było ostatnim miejscem na trasie symboli.

- Spotkanie z krzyżem, którego się dotyka jest niekiedy wewnętrznym spotkaniem z Tym, który umarł na krzyżu - mówił do licznie zebranych biskup Paweł Cieślik, który przewodniczył darłowskiemu spotkaniu. W świątyni franciszkańskiej zgromadziło się kilkaset osób. Uroczystości towarzyszyła oprawa muzyczna a wszyscy zgromadzeni mogli dotknąć krzyża, przy którym modliły się miliony ludzi. Była młodzież, harcerze, ludzie z rożnych pokoleń i środowisk. Wśród zebranych była liczna grupa uczniów darłowskiej Szkoły Morskiej pod przewodnictwem franciszkanina, katechety O. Damiana Basaraba, odpowiedzialnego za organizację uroczystości ze strony Darłowa.

Młodzi przekazali biskupowi Pawłowi Cieślikowi i ks. Andrzejowi Zaniewskiemu, odpowiedzialnemu za peregrynację na terenie diecezji, koszulkę będącą symbolem ŚDM. Ojcowie Franciszkanie na czele z proboszczem Stanisławem Piankowskim, ministranci i młodzież zapalili światełka pamięci i przenieśli je do zebranych. Tego samego dnia z krzyżem i ikoną spotkali się chorzy z darłowskiego hospicjum.

Warto podkreślić, że w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży kuria szuka w całym regionie osób, które przyjmą pod swój dach pielgrzymów z całego świata, którzy spędzą w Polsce pięć dni poprzedzających to lipcowe wydarzenie. Wiadomo już, że Nikaragua, Boliwia, Republika Południowej Afryki, Niemcy, Szwajcaria - to z tych krajów ponad 500 młodych pielgrzymów pięć dni - od 21 do 26 lipca - spędzi w tym roku na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

- W tym czasie będą poznawać nasz kraj, jego regiony, a przede wszystkim nas, Polaków - mówi Magdalena Szubstarska, diecezjalny koordynator ŚDM. - Zdecydowana większość pielgrzymów wybrała diecezje centralne i południowe, które leżą znacznie bliżej Krakowa niż my. Ale kilkuset z nich chce przyjechać do nas i chcemy przyjąć ich jak najlepiej - dodaje. Dlatego plan jest taki, aby dach nad głową na czas pobytu znaleźli u rodzin, które zechcą ich przyjąć. Zgłaszać się można już teraz.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!