Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To koniec użytkowania wieczystego. Grunt na własność, ale nie za darmo

Rajmund Wełnic
Ulica Wyszyńskiego, wspólnoty położone tutaj najczęściej są użytkownikami wieczystymi gruntów pod budynkami po obrysie
Ulica Wyszyńskiego, wspólnoty położone tutaj najczęściej są użytkownikami wieczystymi gruntów pod budynkami po obrysie Rajmund Wełnic
Kilka tysięcy użytkowników wieczystych w Szczecinku stało się od 1 stycznia 2019 roku właścicielami gruntów pod swoimi nieruchomościami mieszkalnymi. Nie ma jednak nic za darmo.

W Szczecinku jest około 260 nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi, w tym około 160 domków jednorodzinnych, pod którymi grunty mieli w tzw. użytkowaniu wieczystym. Rzecz z przekształceniem użytkowania w pełną własność dotyczy więc kilku tysięcy osób.

Relikt PRL
Użytkowanie wieczyste to koślawa forma własności, relikt po PRL, który oddawał ograniczone prawo własności na 99 lat w zamian na uiszczanie rocznej opłaty za grunt należący zwykle do Skarbu Państwa lub gminy. Taka forma własności ma wiele minusów, kłopotliwe i kosztowne są aktualizowane co jakiś czas wyceny gruntów, które - zwłaszcza w wielkich miastach - są bardzo wysokie, a od nich zależy wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste. Podnoszony był także argument, że taka forma własności może być podważana np. przez niemieckich byłych właścicieli nieruchomości na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

Ale to już koniec użytkowania wieczystego terenów pod milionami mieszkań i domów w całej Polsce. Sejm uchwalił prawo, na mocy którego od 1 stycznia 2019 użytkownicy wieczyści automatycznie uzyskują pełne prawo własności do tych gruntów. Muszą za to jednak zapłacić.

Jakie ulgi w opłacie?
Są dwie możliwości - albo przez 20 lat będą płacić opłatę przekształceniową lub wniosą ją od razu korzystając z ewentualnej bonifikaty. Np. na gruntach Skarbu Państwa wynosi ona obligatoryjnie 60 procent w pierwszym roku, potem stopniowo z roku na rok maleje. Każda gmina może wysokość ulg określić sama. Wiele - także Szczecinek i inne gminy powiatu szczecineckiego - tego jeszcze nie zrobiło.

- Temat analizujemy, na tę chwilę skłaniam się do przyjęcia rozwiązań obowiązujących na gruntach Skarbu Państwa, czyli 60-procentowej bonifikaty przy płatności opłaty przekształceniowej w pierwszym roku - mówi burmistrz Szczecinka Daniel Rak.

Ile zapłacimy? To zależy. Opłata przekształceniowa płatna przez 20 lat wyniesie tyle, ile wynosiłaby dotychczasowa roczna opłata za użytkowanie wieczyste. W naszych realiach, gdy w grę w wchodzi np. kilkudziesięciu lokatorów dużego bloku, są to kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych, w mniejszych wspólnotach z większymi działkami wokół i przypadku domów jednorodzinnych już nawet kilkaset złotych i więcej. W Szczecinku opłaty za użytkowanie aktualizowano ostatnio w roku 2013.

Urzędnicy mają rok
- Mamy teraz rok na wydanie właścicielowi zaświadczenia, na podstawie którego dokonane zostaną zmiany w księgach wieczystych - mówi Tomasz Piesik, dyrektor wydziału nieruchomości w Urzędzie Miasta Szczecinek. - Jeżeli ktoś zwróci się o to pisemnie, otrzyma zaświadczenie w ciągu 4 miesięcy, a w przypadku, gdy wniosek dotyczy lokalu i będzie uzasadniony potrzebą dokonania czynności cywilnoprawnej, nawet w ciągu miesiąca.

W tym zaświadczeniu podana będzie wysokość opłaty przekształceniowej - np. za 47-metrowe mieszkanie w bloku przy ulicy Wyszyńskiego w Szczecinku będzie to nieco ponad 30 złotych, bo tyle wynosiła roczna opłata za użytkowanie wieczyste. Ma być ona waloryzowana co 3 lata o wskaźnik wzrostu cen nieruchomości w województwie podawany przez Główny Urząd Statystyczny. W uproszczeniu więc właściciel takiego mieszkania zapłaci przez 20 lat ponad 600 zł.

Może też oczywiście całą kwotę uiścić od razu - też 600 zł, bo - przynajmniej na razie - w Szczecinku bonifikat przy jednorazowej opłacie przekształceniowej za grunty miejskiej nie ma. Operację zwieńczy zapis w księdze wieczystej, co też będzie nas kosztować (nawet 250 zł).

Tak czy inaczej, urzędnicy będą z tym mieli masę pracy, w niektórych przypadkach konieczna będzie wycenia gruntu na 1 stycznia 2019, ale Szczecinek jest w tej szczęśliwej sytuacji, że tutejsze spółdzielnie mieszkaniowe już wcześniej przekształciły użytkowanie wieczyste w pełną własność.

Opłata przekształceniowa za rok 2019 będzie płatna dopiero w roku 2020 , ale od razu z kolejną opłatą za ten rok.

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Autobusy na prąd wyjechały na ulice Szczecinka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo