Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To niemal finał budowy nowej strażnicy. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 22 maja ZDJĘCIA

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Budynek strażnicy wyposażony jest w klimatyzację, systemy wentylacji oraz panele fotowoltaiczne i solarne. – To obiekt na miarę XXI wieku – podkreślił Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Budynek strażnicy wyposażony jest w klimatyzację, systemy wentylacji oraz panele fotowoltaiczne i solarne. – To obiekt na miarę XXI wieku – podkreślił Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Radek Koleśnik
Jest nowoczesna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Trwają ostatnie prace przy budowie i wyposażeniu nowej strażnicy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie.
Budynek strażnicy wyposażony jest w klimatyzację, systemy wentylacji oraz panele fotowoltaiczne i solarne. – To obiekt na miarę XXI wieku – podkreślił Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

To niemal finał budowy nowej strażnicy. Oficjalne otwarcie z...

Powstała na działce o powierzchni niemal 1,48 ha między Aleją Monte Cassino i ulicą Juliana Fałata. Budowa Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie rozpoczęła się w 2018 roku. Dziś budynek o powierzchni użytkowej ponad 2040 m kw. jest niemal gotowy. Trwają ostatnie prace wykończeniowe i związane z wyposażeniem wnętrza obiektu. On sam robi imponujące wrażenie. Nocą zobaczymy podświetlane napisy, które już z daleka będą informować o jego przeznaczeniu. Pierwsze pomieszczenie za głównym wejściem na parterze jednostki to stanowisko dyżurnego. W awaryjnej sytuacji będzie mogło pełnić funkcję stanowiska kierowania, które zlokalizowane jest dziś w jednostce przy ul. Strażackiej.

Przestronny hol prowadzi do sali edukacyjnej dla dzieci i młodzieży, gdzie w kontrolowanych warunkach będzie można przećwiczyć zachowanie na przykład podczas pożaru w kuchni. Najmłodsi będą mogli założyć mundur i przystąpić do akcji, gdy dym pojawi się... w mikrofalówce. Jest też sala dydaktyczna dla strażaków i ich kolegów z OSP. Szklane drzwi oddzielają tę część jednostki od części służbowej. Już gotowa jest tu tzw. szatnia brudna, gdzie strażacy będą mogli zostawić odzież po akcji. Z niej przejdą do umywalni i szatni czystej. Profesjonalne pralnice do odzieży specjalnej umożliwiają m.in. dezynfekcje i impregnację mundurów bojowych.

Zobacz także: Koszalin: Przebudowa amfiteatru w Koszalinie na finiszu. Miasto przejęło obiekt

Na piętrze wydzielone zostały pomieszczenia na serwerownię, świetlicę z jadalnią i świetnie wyposażoną siłownię. Są też biura dowódcy i zastępcy dowódcy JGR 1 oraz dowódcy zmiany, pokoje wypoczynku dla strażaków i pomieszczenia sanitarne. Oczywiście, jest też najbardziej charakterystyczny dla strażnic element - ześlizg alarmowy, który umożliwia dotarcie z 1 piętra do hali garażowej.

W garażu wydzielono 12 stanowisk dla wozów bojowych i pojazdów pomocniczych. Hala wyposażona jest m.in. w instalację wyciągu spalin i sprężonego powietrza oraz kanał techniczny. Z niej przejść można do magazynów proszków gaśniczych i neutralizatorów, warsztatu naprawczego, myjni, pomieszczenia do dezynfekcji sprzętu, wieży do suszenia węży i magazynu sprzętu nurkowego, bowiem w JGR1 pracuje specjalna grupa wodno-nurkowa. W sumie uprawnienia do nurkowania ma 18 strażaków.
Na terenie przy JGR1 strażacy będą mogli zadbać o formę, a ich goście ze szkół i OSP sprawdzić swoje możliwości podczas zawodów sportowych. Powstały tu: boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią, stumetrowy tor przeszkód i trzykondygnacyjna wspinalnia.

- Jesteśmy emocjonalnie związani ze strażnicą przy ul. Kazimierza Wielkiego. Wychowały się tam pokolenia strażaków. Sam byłem w niej dowódcą zmiany i nawet przez myśl mi wtedy nie przeszło, że przyjdzie mi zamykać ten obiekt i otwierać nowy – podkreślił komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie st. bryg. Mirosław Pender. - Nowa siedziba jest zdecydowanie bardziej funkcjonalna i dostosowana do naszych potrzeb.

Sama przeprowadzka będzie logistycznym wyzwaniem, bowiem Straż Pożarna pracować musi w sposób ciągły. – Jesteśmy przygotowani do tego, by sprzęt i mienie przewieźć w ciągu jednego dnia – zaakcentował komendant.

- Warunki pracy koszalińskich strażaków osiągną poziom na miarę XXI wieku – zaznaczył Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. – To imponująca, nowoczesna budowla. Myślę, że również mieszkańcy Koszalina docenią obiekt, który służyć będzie bezpieczeństwu w regionie. Lokalizacja strażnicy umożliwia sprawny dojazd do centrum, ale też na obrzeża miasta. To szczególnie ważne, bowiem powstają dwie drogi szybkiego ruchu - S6 w stronę Gdańska i S 11 w stronę Poznania.

Całkowity koszt inwestycji to 24,2 mln zł. – Około 14 mln zł to środki z Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020. Wspólnie z ministrem Brudzińskim, również z naszego regionu, robiliśmy wszystko, by inwestycja ta wpisana została na listę projektów. Pozostałe środki pochodzą z rezerwy MSWiA – wskazał wiceminister Szefernaker i dodał: - Wartość dodana nowoczesnej strażnicy to zachęta i motywacja dla młodych osób, by chciały pełnić strażacką służbę. Sprzęt może być bowiem najnowocześniejszy, ale musi być też człowiek, który go obsłuży. Strażak to nie zawód, tylko pełna determinacji służba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo