MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To oni podrzucają śmieci w mieście. Zobacz zdjęcia z fotopułapek w Koszalinie

OPRAC.:
Joanna Boroń
Joanna Boroń
To oni podrzucają śmieci w Koszalinie
To oni podrzucają śmieci w Koszalinie Straż Miejska w Koszalinie
Sterty odpadów podrzucanych przy śmietnikach w Koszalinie to już prawdziwa plaga. Próbuje walczyć z tym koszalińska straż miejska. Jak? Poluje na takich "leniwców"z pomocą fotopułapek.

Takich śmieciowych interwencji od początku tego roku - jak zdradza Piotr Simiński, kondemnat Straży Miejskiej w Koszalinie, było już ponad 200, cześć z nich dotyczyła zarządców wspólnot mieszkaniowych, którzy mają obowiązek zadbać o otoczenie osłony śmietnikowej, ale nie zawsze z takiego obowiązku się wywiązują: - Nie zawsze taka interwencja kończy się ukaraniem, czasem upominamy, dajemy drugą szansę - opowiada. - Bywa, że problem leży w tym, że z danej osłony korzystają lokatorzy rożnych wspólnot. I zarządcy nie mogą dojść do porumienienia. Bywa, że takie sprawy trafiają do sądu.

Od początku roku koszalińscy strażnicy wystawili 48 mandatów na kwotę blisko 8 tysięcy złotych.

Przypominamy, że nawet 500 zł można zapłacić za wyrzucanie śmieci w niedozwolonych miejscach. Regulują to przepisy - zgodnie z art. 145 Kodeksu Wykroczeń: "Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany".

Wysokość mandatu uzależniona jest od wielu czynników - w tym oczywiście od tego, czy to recydywa, czy winny odczuwa skruchę, oraz od okoliczności.

W niektórych przypadkach sprawa zakończyć się może w sądzie. Odpowiednie organy samorządowe lub policja mogą zwrócić się do sądu w celu nałożenia surowszej kary. Grzywnę taką wymierza się w wysokości do 5 tys. złotych. Jeżeli osoba ukarana nie zapłaci grzywny, można tę karę zamienić na pracę społeczną, a w przypadku odmowy na karę aresztu do 30 dni. Sprawca ponosi też oczywiście wszelkie koszty związane z usunięciem pozostawionych zanieczyszczeń.

Zobacz także: Koszalin: Podrzucanie śmieci (fotopułapka)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński