Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To prawdziwa drogowa rewolucja. Zmiany w Prawie o ruchu drogowym dotyczą każdego – kierowców i pieszych

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Zmiany w Prawie o ruchu drogowym dotyczą każdego – kierowców i pieszych
Zmiany w Prawie o ruchu drogowym dotyczą każdego – kierowców i pieszych archiwum
1 czerwca wchodzą życie zmienione przepisy ruchu drogowego. Piesi będą mieć pierwszeństwo jeszcze zanim wejdą na pasy, ale telefony muszą zostawić w kieszeni. Kierowcy przez całą dobę będą w mieście jeździć wolniej.

Dotąd było tak: pierwszeństwo na pasach miał pieszy, który już się na nich znajdował. 1 czerwca wchodzi w życie ustawa z dnia 25 lutego, zmieniająca Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy nakazują kierowcy ustąpić pierwszeństwa pieszym, którzy dopiero zbliżają się do przejścia. Wyjątkiem jest tramwaj - przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych. - Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych – wskazuje st. asp. Rafał Skoczylas, oficer prasowy koszalińskiej policji.

Zmiany dotyczą też samych pieszych - podczas wchodzenia na przejście, na pasach, ale też na torowisku nie będą mogli korzystać z telefonów komórkowych, „ograniczających możliwość obserwacji sytuacji”.

Warto jednak pamiętać, że żadne przepisy nie dają gwarancji bezpieczeństwa na przejściach. Piesi niezmiennie muszą stosować zasadę ograniczonego zaufania, bo w zderzeniu z masą samochodu nie mają szans.
- W ubiegłym roku na terenie powiatu koszalińskiego doszło do 55 kolizji i 11 wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym również rowerzystów. Do 8 wypadków doszło w obrębie przejść dla pieszych – wskazuje kom. Monika Kosiec, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

A jak wyglądają statystyki ogólnopolskie? W 2020 roku w całym kraju policjanci odnotowali 5235 wypadków z udziałem pieszych. 3702 to zdarzenia z winy kierowców, ale w 1533 przypadkach winę ponosili piesi, którzy nie zachowali ostrożności bądź byli nieuważni.

Zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa w obrębie przejścia nie są jedyną modyfikacją kodeksu. Kolejną dla kierowców jest ograniczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę (o ile znaki nie będą wskazywać inaczej). Do 1 czerwca w godzinach 23–5 w mieście można było jechać do 60 km/h.

Z kolei na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go - na tym samym pasie ruchu - pojazdu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m. Powyższej zasady nie stosuje się podczas wyprzedzania.
Policjanci zapowiadają, że nie będą stosować pouczeń ani taryfy ulgowej dla osób niestosujących się do nowego prawa. - Przepisy te bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Każdy kierowca musi się stale edukować, być na bieżąco ze zmianami w obowiązującym prawie i stosować się do tego – wskazuje st. asp. Rafał Skoczylas z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo