Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toną w śmieciach za koszalińskim amfiteatrem przy ulicy Kościuszki [ZDJĘCIA]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Miejsc w Koszalinie, które bynajmniej nie stanowią wizytówki miasta, nie brakuje. Nierzadko związane jest to z zalegającymi tu i ówdzie śmieciami. Do wątpliwych estetycznie miejsc należy choćby okolica za amfiteatrem, przy ulicy Kościuszki, obok jednej z kamienic.

Na kilkudziesięciu metrach kwadratowych, wokół pojemników, zalega mnóstwo śmieci, a jakby tego było mało, za rozrzucanie odpadków wzięły się zwierzęta, zwłaszcza mewy, które znalazły tam sobie źródło pożywienia. - Okolica wygląda strasznie - sygnalizuje nam jeden z czytelników. - Gdzie są miejskie służby? Naprawdę nikt w PGK, odbierając odpady z pojemników, nie zwrócił uwagi na to, co się tutaj dzieje? A co z zarządcą, który odpowiada za tę okolicę? - pyta rozgoryczony mieszkaniec.

- Tego typu sprawy, wbrew pozorom, są skomplikowane - mówi nam Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej w Koszalinie. - PGK nie ma obowiązku zbierania odpadów leżących poza osłonami śmietnikowymi. Ten obowiązek spoczywa na zarządcy. Bywa też tak, że kilka wspólnot mieszkaniowych korzysta z jednej osłony śmietnikowej. I nie jest w pełni uregulowane to, jak wygląda gospodarka odpadami w tym miejscu, kto i za ma brać odpowiedzialność. Dlatego też kierujemy przeciwko zarządcom wnioski do sądu. Ale to nie wszystko. Jeśli odpowiedni akt notarialny nie reguluje kwestii zarządcy, który gospodarką odpadami miałby się zajmować, to odpowiedzialność spływa na zarząd wspólnoty. I tu zaczynają się schody - nie ukrywa komendant.

Często bywa bowiem tak, że w zarządzie są osoby w podeszłym wieku. Skład jest niepełny, bo ktoś w międzyczasie się wyprowadził albo zmarł. Nie zawsze też przedstawiciele wspólnot wiedzą, jakie mają obowiązki. A nowych członków zarządu nie powołano, więc odpowiedzialność się rozmywa. - Na miejsce wskazane przez czytelnika oczywiście się udamy i postaramy się ustalić osoby odpowiedzialne za utrzymanie czystości na podwórku - dodaje komendant Simiński.

- Ustalimy, kto odpowiada za zaśmiecone podwórko, jeśli będzie trzeba, to skończy się to postępowaniem mandatowym - zapowiada Robert Grabowski, rzecznik prezydenta Koszalina.

Przypomnijmy zasady odbioru śmieci. Te są jasne: odpady budowlane nie są objęte zbiórką odpadów wielkogabarytowych i nie mogą być gromadzone przy osłonach. A to, że są, to już inna sprawa. Albo z lenistwa, albo z niewiedzy, że tego robić nie wolno i po to wydzielono specjalne lokalizacje. Chodzi tu naturalnie o punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, tzw. PSZOK-i. Te znajdują się przy ulicach Komunalnej 5 i Na Skwierzynkę 2, czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00 oraz w każdą sobotę od 8.00 do 13.00. Tamże dostarczać można odpady budowlane (za wyjątkiem eternitu), szkło budowlane, szkło opakowaniowe, elektroniczne, makulaturę, tworzywa i baterie. Poza tym tzw. gabaryty powinny być wystawiane w terminach zbiórki, a nie w dowolnym czasie. I na koniec problem śmieci w pobliżu miejsc zamieszkania rozwiązać mogą sami lokatorzy, po prostu przestrzegając przepisów i zachowując minimum przyzwoitości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera