MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń pamięta. Uroczystości w 79. rocznicę II wojny światowej

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Uroczystość przed pomnikiem "Ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945" w Toruniu z okazji 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej
Uroczystość przed pomnikiem "Ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945" w Toruniu z okazji 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej Grzegorz Olkowski
Także w Toruniu w środę 8 maja odbyły się uroczystości z okazji 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Uroczystości z okazji 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej w środę 8 maja zorganizowano w Toruniu w dwóch miejscach. Odbyły się przed pomnikiem "Ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945" na skwerze imienia Oficerskiej Szkoły Artylerii w centrum miasta oraz przy pomniku upamiętniającym ofiary obozów jenieckich na Glinkach.

Uroczystość przed pomnikiem "Ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945" miała asystę wojskową. Jej oprawę zapewniła Orkiestra Wojskowa z Torunia pod batutą kapitan Joanny Krause. Podczas uroczystości przemawiał prezydent Torunia Paweł Gulewski.

Przed pomnikiem przedstawiciele środowisk kombatanckich i służb mundurowych złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem. Podobnie jako delegacja władz Torunia z udziałem prezydenta Gulewskiego oraz radnych Zbigniewa Fiderewicza i Michała Zaleskiego, wicewojewoda kujawsko-pomorski Michał Koniuch oraz delegacja samorządu województwa kujawsko-pomorskiego z udziałem przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej i sekretarza województwa Marka Smoczyka.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Przypomnijmy, że II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji przez Niemcy 8 maja 1945 roku o 22.30 czasu środkowo-europejskiego (pierwszy taki dokument został podpisany dzień wcześniej). Działania wojenne zostały przerwane o godzinie 23.01. Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, nadal jednak toczyły się walki z Japonią w Azji. Oblicza się, że II wojna światowa, będąca największym konfliktem zbrojnym w dziejach świata, pochłonęła ponad 50 milionów ofiar - poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych.

Polecamy: Obejrzyj najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska