Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Triduum Paschalne 2020. Dziś Wielki Czwartek. Przed nami najważniejsze chrześcijańskie święto. Jak będzie wyglądała Wielkanoc 2020?

Kamila Kubik
Kamila Kubik
123rf
W Wielki Czwartek - dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa - Kościół rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. Wspominamy w tym czasie mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Dniem krzyża jest Wielki Piątek, Sobota to oczekiwanie. Kulminacja, czyli Niedziela Zmartwychwstania, jest największym świętem w tradycji chrześcijańskiej. Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, nie pozwala wspólnie uczestniczyć w liturgii - wprowadzono wiele ograniczeń. Ale wszystkie spotkania będą transmitowane online, przez radio i telewizję.

Wielki Czwartek - 9 kwietni 2020 roku. Początek Triduum Paschalnego

Tego dnia liturgia Kościoła uobecnia Ostatnią Wieczerzę - moment, w którym ustanowione zostały sakramenty Eucharystii oraz kapłaństwa. Wielki Czwartek jest więc świętem kapłanów. Przed południem we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z księżmi odprawia Mszę św. Krzyżma, święcąc oleje (chorych i krzyżmo).

Odnawiane są wówczas przyrzeczenia kapłańskie. W tym roku, z powodu kwarantanny wynikającej z zagrożenia koronawirusem, te spotkania się nie odbędą. Odprawiana wieczorem Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie uroczyste obchody Triduum Paschalnego. Wybrzmi uroczysty hymn "Chwała na wysokości Bogu", po homilii nie zobaczymy jednak obrzędu umycia nóg. Najświętszy Sakrament nie zostanie przeniesiony do tzw. Ciemnicy, nie odbędzie się wspólna adoracja.
Czytaj więcej:**Msza święta online - Wielki Czwartek w Centrum Św. Jana w Gdańsku**

Wielki Piątek - 10 kwietnia

Wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej jest niepowtarzalna - to dzień, w którym nie sprawuje się Eucharystii. Celebransi wchodzą w ciszy, przez chwilę przed ołtarzem leżą krzyżem. Czytany jest opis Męki Pańskiej według św. Jana, kluczowy element to adoracja krzyża przez pocałunek - w tym roku ograniczy się jedynie do osoby kapłana. W kościołach nie będzie też Grobów. Odprawiane w tym dniu nabożeństwa Drogi Krzyżowej teraz zobaczymy jedynie online. Pamiętajmy, że w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post.

Wielka Sobota - 11 kwietnia

To dzień ciszy i czuwania po śmierci Jezusa, nie sprawuje się Eucharystii. Sobota to - zgodnie z tradycją - uroczyste święcenie pokarmów; przynosimy do kościołów kosze pełne produktów.
Jest wśród nich:

  • chleb - pamiątka tego chleba, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni;
  • jest mięso - upamiętniające baranka paschalnego, spożywanego przez Jezusa i uczniów w Wieczerniku,
  • są jajka - symbol nowego życia.

Także tego zwyczaju w tym roku nie możemy praktykować - świąteczne potrawy sami pobłogosławimy w domach przed rozpoczęciem uroczystego śniadania.

Niedziela Zmartwychwstania - 12 kwietnia

W sobotę po zachodzie słońca rozpoczynamy wielkie świętowanie - przerywamy milczenie, chcąc obwieścić światu zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna kończy się uroczystą Eucharystią i procesją rezurekcyjną, którą zapowiada bicie dzwonów obwieszczające zwycięstwo życia. Podczas tegorocznych Rezurekcji kapłan sam wyjdzie z Najświętszym Sakramentem przed świątynię, by pobłogosławić parafię.

Msza święta w internecie. Transmisje nabożeństw online w serwisie dziennikbaltycki.pl:

  • Wielki Czwartek - g. 19.30, Kościół św. Jana
  • Liturgia Wielkiego Piątku - g. 19.30, Bazylika św. Mikołaja
  • Wielka Sobota - Wigilia Paschalna - g. 21.00, Bazylika św. Mikołaja
  • Niedziela Zmartwychwstania - g. 9.30, Bazylika św. Mikołaja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera