Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trucizna z rury wydechowej

Redakcja
Unoszące się związki ołowiu, emitowane m.in. przez samochody, zwiększają poziom agresji u niektórych ludzi, czyniąc ich niebezpiecznymi dla otoczenia.

Naukowcy porównali statystyki dotyczące zabójstw, rozbojów i innych groźnych przestępstw z danymi na temat stężenia ołowiu w pobliżu miejsc, gdzie dokonano tych zbrodni. Okazało się, że między jednym i drugim istnieje zależność.

To kolejne badania, które pokazują, że ołów jest dla człowieka wyjątkowo niebezpiecznym pierwiastkiem. Gromadzi się stopniowo w organizmie, a jeśli jego poziom przekroczy wartość krytyczną, zaczyna zaburzać funkcje poszczególnych tkanek. Narządem szczególnie wrażliwym na działanie ołowiu jest mózg. Ołów zmniejsza sprawność intelektualną, osłabia pamięć oraz - co w tym przypadku jest najważniejsze - zaburza pracę tych fragmentów mózgu, które są siedliskiem emocji.

Jednym z przejawów szkodliwego działania trucizny jest agresja wobec innych - mówi Paul Stretesky, socjolog z Uniwersytetu Sta-nu Colorado (USA), główny autor badań. Poddał on analizie ponad 3 tys. najcięższych zbrodni, głównie zabójstw i śmiertelnych pobić. W miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza związkami ołowiu było najwyższe, mordy, gwałty i rozboje zdarzały się średnio cztery razy częściej niż tam, gdzie poziom ołowiu nie przekraczał normy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!