Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa odmrażanie gospodarki. W Koszalinie możesz iść do fryzjera albo do baru [ZDJĘCIA]

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
W miniony poniedziałek zostały otwarte żłobki i przedszkola publiczne w Koszalinie. Pracują już także prywatne placówki opiekuńcze dla dzieci. Ponadto można w końcu skorzystać z usług fryzjerskich i kosmetycznych, czy wybrać się na obiad do restauracji.

Nie zmniejszyło się zagrożenie koronawirusem, nadal obowiązuje noszenie masek w miejscach publicznych, trwa jednak odmrażanie gospodarki i tzw. luzowanie ograniczeń.

W koszalińskich żłobkach i przedszkolach nie ma tłoku. Większość rodziców uznała jednak, że nie chce ryzykować i - o ile ma taką możliwość - zostawiają pociechy w domach.

W ten poniedziałek (18 maja) do koszalińskich żłobków zgłosiło się ok. 11% wszystkich dzieci (61), a do przedszkoli miejskich jeszcze mniej, bo ok. 6% (200 z 3132 wszystkich maluchów). - Najwyraźniej dzieci pod opiekę do placówek wysłali ci rodzice, którzy byli do tego zmuszeni, pozostali - dla bezpieczeństwa - zostawili pociechy w domach - komentuje Robert Grabowski, rzecznik koszalińskiego ratusza.

W poszczególnych przedszkolach jest po 2 - 4 dzieci, ale są też takie, gdzie zgłosiło się więcej maluchów - po 14 - 18. Grupy są mniejsze, a w placówkach jest zachowany reżim sanitarny - dzieci mają mierzoną temperaturę, nie mogą bawić się pluszakami, sprzęty są często dezynfekowane, sale wietrzone, a pracownicy „uzbrojeni” w maski, przyłbice, rękawiczki i środki do dezynfekcji.

Dopiero od poniedziałku (25 maja) mają być też uruchomione oddziały przedszkolne, które działają w szkołach podstawowych. Tego dnia rozpoczynają się także zajęcia opiekuńcze w klasach 1 - 3 w szkołach podstawowych. Nadal trwa też nauczanie zdalne.

Od 18 maja można też skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej).

Ważne! Gość może zjeść posiłek zarówno w sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym.

Pełne otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, i klientom. Zasady te zostały określone podczas konsultacji z przedstawicielami poszczególnych branż.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.: limit osób w lokalu (na 1 osobę muszą przypadać co najmniej 4 m2); dezynfekcja stolika po każdym kliencie; zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika; zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach; noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

- Są klienci, stoliki są zajęte. Zapraszamy - działamy! - zachęca Artur Sajdak, menedżer koszalińskiej restauracji „Viva Italia Food & Wine”. Tu - wiadomo, podobnie, jak w innych lokalach gastronomicznych, do wspólnego posiłku przy jednym stole może usiąść rodzina albo osoby, które razem mieszkają.

Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.: obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym - jeśli zabieg na to pozwala); używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe; przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

- Zapisy przyjmuję tylko na telefon - takie są nowe zasady. Nie można wejść z ulicy i umówić się, nie można też czekać w poczekalni - mówi Mirosława Niedbała, która prowadzi zakład kosmetyczny w Koszalinie. - Na wejściu klientka ma mierzoną temperaturę, musi też wypełnić ankietę na temat stanu zdrowia, a swoje osobiste rzeczy musi włożyć do specjalnego jednorazowego worka. Dla siebie mam przygotowane fartuchy, maski, przyłbicę - to teraz mój strój służbowy.

Poluzowanie obostrzeń nastąpiło również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe są m.in.: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych), wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.

Od 18 maja zwiększono też limity osób, które mogą ćwiczyć na terenie otwartych obiektów sportowych. Możliwa jest też - z zachowaniem dopuszczalnych limitów osobowych - organizacja zajęć w obiektach zamkniętych.

Więcej pasażerów może korzystać jednocześnie z danego autobusu komunikacji publicznej (przy drzwiach są widoczne oznaczenia).

Przypominamy - w przestrzeni publicznej niezmiennie obowiązuje stosowanie maseczek, bądź innych sposobów na zasłanianie ust i nosa. Za niestosowanie się do tego wymogu grozi 500-złotowy mandat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera