MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwają ćwiczenia Defender Europe 20 Plus. Odwzorowują realną walkę [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Dawid Jaśkiewicz
Dawid Jaśkiewicz
ppor. Arkadiusz Paciejewski, szer. Piotr Pytel
Polscy i amerykańscy żołnierze rozpoczęli instalację specjalnych laserowych symulatorów MILES (ang. multiple integrated laser engagement system), które pozwolą odwzorować realną sytuację prowadzonych przez wojska działań w ramach ćwiczenia Defender Europe 20 Plus.

Dzięki systemowi MILES, który instalowany jest na większości jednostek sprzętu biorącego udział w ćwiczeniu, w tym polskich KTO ROSOMAK, bojowych wozów piechoty jak i na amerykańskich czołgach Abrams czy wozach Bradley będzie możliwe odwzorowanie realnej walki. W system MILES wyposażeni zostaną także żołnierze - informuje ppor. Artur Wróbel.

- Amerykański laserowy system symulacyjny MILES jest znany polskim żołnierzom. 12 Brygada Zmechanizowana jest właśnie jedną z polskich jednostek, która np. w 2018 r. szkoliła się wykorzystując ten system podczas ćwiczeń pk. ALLIED SPIRIT i COMBINED RESOLVE w ośrodku szkoleniowym VII Armii USA w bawarskim Hohenfels – podkreślił gen. bryg. Sławomir Dudczak, dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej.

- System ten bardzo dokładnie obrazuje "straty" żołnierzy i sprzętu w trakcie prowadzonych działań. Trafiony wiązką laserową żołnierz lub sprzęt jest wyłączony z działania przez dobę. MILES w dużym stopniu pozwala urealnić ćwiczenie, dzięki czemu szkolenie staje się jeszcze bardziej efektywne – zaznaczył dowódca szczecińskiej brygady.

Defender Europe 2020 Plus

6000 żołnierzy i 100 czołgów na poligonie drawskim. Tak wygl...

Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej oraz innych polskich i amerykańskich jednostek zaangażowanych w ćwiczenie Defender Europe 20 + są już w rejonie drawskiego poligonu.

- Po osiągnięciu rejonu, nie ma czasu do stracenia, każdy żołnierz odpowiada za swój obszar, każdy musi wykonać niezbędne czynności by przed startem tych najważniejszych działań ćwiczenia wszystko było dopięte na ostatni guzik – mówi jeden z polskich dowódców biorący udział w ćwiczeniu.

Również sztabowcy obu armii zaangażowani w ćwiczenie wykonują szereg zadań. Doskonalą procedury, przygotowują niezbędną dokumentację, realizują treningi – tak, aby ćwiczenie przyniosło jak najlepsze efekty szkoleniowe i zapewniło jak najwyższy poziom interoperacyjności wojsk.

Defender - Europe 20. Trwa budowa obozowisk na poligonie dra...

W przyszłym tygodniu przećwiczone zostaną jedne z ważniejszych epizodów taktycznych planowanych pierwotnie w ramach głównego ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 Allied Spirit – czyli forsowanie przeszkody wodnej z udziałem wojsk polskich i amerykańskich oraz desant sił w wykonaniu żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.

Podczas nich m. in. wsparcie z powietrza zapewni komponent lotniczy reprezentowany przez samoloty F-16 i śmigłowce Mi-24. W ćwiczeniu weźmie również udział 10 statków powietrznych wystawianych przez 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego, które zapewnią desant sił krakowskiej brygady.

Warto podkreślić, że kluczowa dla ćwiczenia logistyka już została przetestowana i rozwinięta. Obecnie wojska, na szczeblu poszczególnych brygad, przygotowują się do wspólnej operacji bojowej - informuje ppor. Artur Wróbel.

Największe ćwiczenia od lat. Amerykanie już przyjechali do n...

Zobacz także Defender - Europe 20. Budowa obozowisk na poligonie drawskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo