Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba mieć więcej planów na życie, by się nie rozczarować

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Rozmowa z Ewą Kolanowską, szkolnym doradcą zawodowym w koszalińskim Elektroniku (Zespół Szkół nr 9).
Rozmowa z Ewą Kolanowską, szkolnym doradcą zawodowym w koszalińskim Elektroniku (Zespół Szkół nr 9). Radek Koleśnik
Rozmowa z Ewą Kolanowską, szkolnym doradcą zawodowym w koszalińskim Elektroniku (Zespół Szkół nr 9).

Jakie zawody są obecnie profesjami pierwszego wyboru wśród uczniów?
Wedle mojej wiedzy do najczęściej wybieranych zawodów - i przy okazji tych najbardziej przyszłościowych - należą informatyk, elektronik, elektryk. W przypadku naszej szkoły, zapraszamy także na kierunek technik reklamy, a jak wiemy, reklama dźwignią handlu i bez niej trudno wyobrazić sobie dzisiejszy biznes. Każda firma potrzebuje np. strony internetowej, gdzie może się zareklamować czy zaprezentować swoje usługi i produkty.

Jak typ myślenia dominuje obecnie wśród młodych ludzi? Studia nadal dla wielu są priorytetem, czy jednak najpierw młodzież koncentruje się na zdobyciu zawodu i umiejętności?
Przeprowadzając ankiety w naszej szkole, około 50 procent uczniów decyduje się na dodatkowe podnoszenie kwalifikacji. Ta połowa ankietowanych chce pracować, ale jednocześnie studiować zaocznie. Uczniowie interesują się różnymi pracodawcami, śledzą rynek pracy, chcą być przygotowani do wejścia w dorosłość. Im więcej ukończą kursów i szkoleń, tym łatwiej będzie im zyskać przychylność przyszłego pracodawcy. To też wiąże się z usamodzielnieniem, bo nie każdego stać na studia, nie wszystkie rodziny mogą sobie pozwolić na to, by wysłać swoje dzieci na naukę do innego miasta.

To pozytywny sygnał, że młodzi ludzie twardo stąpają po ziemi i myślą o swojej przyszłości.
Oczywiście. Taka dojrzałość cieszy, napawa optymizmem. Na zajęciach z doradztwa zawodowego i nie tylko widzimy, że świadomość jest coraz większa. Młodzież chce podejmować pracę po to, by mieć większe doświadczenie.

W trakcie rozmów z podopiecznymi, na co kładzie Pani szczególny nacisk, biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniający się rynek pracy? Jak tej młodzieży dobrze doradzić?
Pierwsze z zajęć dotyczących doradztwa zawodowego skupiają się na zainteresowaniach i umiejętnościach. Na tym, co dane osoby lubią robić, w czym dobrze się czują. Koncentrujemy się na tym, by młodzież wybierała takie kierunki, które odpowiadają ich zainteresowaniom i pasjom. By wcześniej myślały o tym, czy wykonując dany zawód, będą chętnie wstawały rano do pracy.

Nasza szkoła współpracuje z różnymi firmami, jeśli chodzi o praktyki dla uczniów, ale nie jest tak, że te wybory są sztywne, z góry narzucone. Zachęcamy uczniów do kontaktów z pracodawcami na własną rękę, jeśli akurat nasza oferta praktyk im nie odpowiada. Chodzi o prawo wyboru, a my staramy się ułatwić kontakt z pracodawcą i umieść danego ucznia w danej firmie, zakładzie.

Jednocześnie uświadamiamy, że nie zawsze życie potoczy się tak, jak sobie zaplanowaliśmy, czy wymarzyliśmy. Trzeba mieć plan A i B, bo sytuacje są różne.

A wymagania rosną, wiele branż mocno się specjalizuje, dane profesje pojawiają się i znikają.
Otóż to. Pracodawcy oczekują coraz więcej od swoich pracowników. Rynek pracy co kilka lat mocno się zmienia. I te zmiany trzeba śledzić.

Czy obecne metody oceny predyspozycji zawodowych danego ucznia są wystarczające?
Nasze lekcje to punkt wyjścia, ale każdy młody człowiek musi nad sobą pracować. Dokonywać samooceny swoich możliwości. Nie tylko tych dotyczących konkretnych umiejętności, czy talentów, ale też kwestii zdrowotnych. Nie z każdą chorobą, schorzeniem, czy np. dużą wadą wzroku, możemy pójść do danej pracy.

Na jakiej podstawie młodzi ludzie dokonują wyborów? Przez wpływ grup rówieśniczych, rodziców, ekspertów?
Dobry wpływ na decyzje mają staże i praktyki w ramach unijnych projektów. Już na tym etapie młodzież będzie mogła zobaczyć, jakie są oczekiwania pracodawców, jak wygląda sama praca. Na zajęciach rozmawiamy o tym, że uczymy się dla siebie - nie dla rodzica, czy kolegi. Każdy potem będzie wiódł życie po swojemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera