Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzech Króli w Koszalinie: Franciszkanie szykują orszak

Alina Konieczna [email protected]
Tutaj, przy żywej szopce obok kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, zakończy się orszak Trzech Króli. Koszalińscy franciszkanie – od lewej: Janusz Jędryszek Grzegorz Piśko i Piotr Okrój prezentują dary, jakie królowie przyniosą do szopki.
Tutaj, przy żywej szopce obok kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, zakończy się orszak Trzech Króli. Koszalińscy franciszkanie – od lewej: Janusz Jędryszek Grzegorz Piśko i Piotr Okrój prezentują dary, jakie królowie przyniosą do szopki. fot. Radosław Brzostek
W czwartek przypada święto Trzech Króli. Z tej okazji ulicami Koszalina przejdzie królewski orszak. Pochód wyruszy sprzed katedry i dojdzie do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego.

Po wielu latach święto Trzech Króli znów jest dniem wolnym do pracy. Po raz pierwszy w Koszalinie zostanie zorganizowany orszak Trzech Króli.

- Takie pochody co roku pojawiają się w Warszawie - mówi inicjator przedsięwzięcia o. Janusz Jędryszek, gwardian koszalińskiego klasztoru franciszkanów. - Pomyśleliśmy, żeby podobny orszak przygotować w Koszalinie.

Koszaliński orszak Trzech Króli poprzedzi msza o godz. 13, odprawiona w koszalińskiej katedrze przez biskupa Edwarda Dajczaka. O godzinie 14 królewski pochód - z udziałem biskupa, proboszczów oraz grup kolędniczych przejdzie przed ratusz. Tutaj monarchowie wręczą władzom miejskim ikonę św. Jana Chrzciciela. Następnie orszak będzie szedł ulicami: Młyńską, Podgrodzie, Niepodległości i Franciszkańską.

Zatrzyma się niedaleko cerkwi przy Niepodległości, gdzie grekokatolicy będą świętować swoją wigilię. Zakończenie pochodu nastąpi przy żywej szopce w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Królowie pojadą na koniach (niestety, franciszkanom nie udało się znaleźć oswojonego wielbłąda, który mógłby wziąć udział w przedsięwzięciu).

W role królów wcielą się aktorzy: Jacek Piotrowski z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego oraz Jan Pławczyk z Ośrodka Teatralnego Kana w Szczecinie. Trzecim królem będzie mieszkający w Koszalinie Nigeryjczyk Iyke Nakka. Królowie będą ubrani w kostiumy wypożyczone z BTD. Do stajenki - żywej szopki - przyniosą dary - mirrę, kadzidło i złoto. Mirra symbolizuje wypełnienie proroctw i zapowiedź śmierci, złoto - to symbol godności królewskiej, kadzidło - godności kapłańskiej.

- To nie będzie zwyczajna procesja, ale pochód pełen radości, z kolędami i pastuszkami - dodaje Janusz Jędryszek. - Zapraszamy wszystkich do udziału.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!