Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzej Królowie zapraszają do orszaku w miastach i wsiach regionu koszalińskiego

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Królewskie orszaki na polskie ulice masowo wróciły od 2011 roku, gdy Święto Objawienia Pańskiego ogłoszono dniem wolnym od pracy.
Królewskie orszaki na polskie ulice masowo wróciły od 2011 roku, gdy Święto Objawienia Pańskiego ogłoszono dniem wolnym od pracy. Fot. Radek Koleśnik
W piątek, 6 stycznia, Orszaki Trzech Króli, podobnie jak w całym kraju, przejdą przez 16 miast i wsi w diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Wyjątkowe okoliczności będą towarzyszyć orszakowi, który przejdzie koszalińskimi ulicami: uczestnicy przemaszerują nową trasą i z kilkunastoma zwierzętami na czele.

6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli (według tradycji Kacpra, Melchiora i Baltazara). Kończy ono obchody Bożego Narodzenia. Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki, czyli wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.
Koszalińskie uroczystości Objawienia Pańskiego rozpoczną się Mszą św. o godz. 10 w katedrze. Przewodniczyć jej będzie biskup diecezjalny Edward Dajczak.

Po mszy Orszak Trzech Króli wyruszy w trasę do kościoła w parafii pw. św. Wojciecha. Jest to duża zmiana, bo do tej pory – od roku 2011, gdy po 51 latach Święto Objawienia Pańskiego ponownie stało się dniem wolnym od pracy – trasa orszaku prowadziła od katedry do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

- Pomyśleliśmy, że w tym roku dobrze będzie coś zmienić, zademonstrować naszą wiarę i radość z Objawienia Pańskiego w innych rejonach Koszalina. Chodziło też o to, aby jak najwięcej ludzi mogło zobaczyć żywą szopkę z kilkudziesięcioma zwierzętami, która właśnie stanęła przy kościele w parafii pw. św Wojciecha - mówi ksiądz Henryk Romanik, proboszcz parafii katedralnej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i jeden z organizatorów. - W orszaku będzie maszerować orkiestra dęta, która wspomoże nasz śpiew, prowadzone będą też owce, kozy, osiołek z żywej szopki. Na placu przy świątyni, po dojściu na miejsce, orszak zakończy się jasełkowym przedstawieniem. Tutaj też przeprowadzona będzie zbiórka na rzecz chorej na SMA pięciomiesięcznej Nadii ze Szczecinka. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich, w tym przede wszystkim całe rodziny, do wzięcia udziału we wspólnym świętowaniu – zachęca ks. Henryk Romanik.

Uczestnicy orszaku w Darłowie spotkają się o godz. 11 na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. Tam Król Eryk Pomorski powita Kacpra, Melchiora, Baltazara oraz przybyłych gości. Następnie barwny korowód wyruszy ulicami miasta do kościoła mariackiego, gdzie około południa rozpocznie się Msza święta.

Kołobrzeżanie swój świąteczny orszak uformują po mszy, która sprawowana będzie w bazylice o godz. 11.30. Potem przejdą ulicami do Regionalnego Centrum Kultury, gdzie na scenie plenerowej trzej królowie oddadzą pokłon dzieciątku Jezus oraz przekażą mu dary.

Orszaki w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej planowane są także m.in w Drawsku Pomorskim, Nielepie, Polanowie, Sławnie, Połczynie-Zdroju, Świdwinie, Żydowie, Trzciance i Wałczu.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera