Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy miliony, wraz z unijną dotacją, na białogardzkie śmieci. Powstał nowoczesny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Od wtorku działa nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Białogardzie. Mieści się przy ul. Fabrycznej 6, a czynny będzie codziennie, oprócz niedziel
Od wtorku działa nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Białogardzie. Mieści się przy ul. Fabrycznej 6, a czynny będzie codziennie, oprócz niedziel UM Białogard
We wtorek w Białogardzie zostanie otwarty jeden z najnowocześniejszych w regionie Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Białogardzki PSZOK zostanie uruchomiony na terenie dawnej garbarni w Białogardzie przy ul. Fabrycznej. Będzie tu mógł przyjechać i wyrzucić śmieci każdy mieszkaniec 25-tysięcznego Białogardu.

- Jeśli chodzi o odpady z gospodarstw domowych, to wszystko będzie oczywiście odbierane za darmo. Trzeba będzie jedynie wylegitymować się jakimś dokumentem - tłumaczy Piotr Janowski, sekretarz miasta.

Takie punkty muszą powstać w każdej gminie, w każdym samorządzie. Ten białogardzki jest jednym z najnowocześniejszych, a powstał dzięki unijnej dotacji, którą wynegocjował Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. Białogard jest członkiem ZMiGDP. Punkty mają przyczynić się do zwiększenia ilości odpadów komunalnych poddawanych procesom ponownego użycia.

Obok nowoczesnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Białogardzie, powstała też atrakcyjna ścieżka edukacyjna dla młodzieży.

Czym dokładnie jest PSZOK? To miejsce, w którym mieszkańcy mogą pozostawiać odpady komunalne, ale zebrane w sposób selektywny. Co to oznacza? Że nie można przywieźć tu worków wypełnionych „wszystkim i niczym”, ale należy przywiezione odpady w odpowiedni sposób posegregować. Bo punkt przy ul. Fabrycznej przyjmuje wyłącznie odpady zebrane w sposób umożliwiający ich selektywne odebranie i gromadzenie w pojemnikach i kontenerach na ten cel przeznaczonych. Do PSZOK musi istnieć łatwy dostęp dla wszystkich, a punkt musi zapewniać przyjmowanie takich odpadów komunalnych jak przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, a także odpady zielone oraz odpady budowlane i rozbiórkowe.

Białogardzkim Punktem Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych będzie zarządzać spółka Ład - San. To ta sama, która odbiera też nieczystości z białogardzkich nieruchomości. Do PSZOK mieszkańcy mogą dowozić odpady już bez żadnych dodatkowych opłat, w ramach uiszczanych comiesięcznych podatków za śmieci. Tutaj jednak odpady dowozimy samodzielnie i na własny koszt. I jeszcze jedna uwaga, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, wtedy za dowożone odpady trzeba będzie zapłacić.

Zgodnie z gotowym już, obszernym regulaminem PSZOK, przyjmowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Biało-gardu odbywać się będzie w dni powszednie w godz. 10- 18 oraz w soboty w godz. 8 - 15. Najważniejsze jednak, czyli dokładne wskazanie odpadów, jakie możemy tu przywieźć, jest wypunktowane na samym początku. I jest tego sporo. Są to meble i „inne wielkogabarytowe odpady komunalne, które ze względu na rozmiar lub wagę nie mieszczą się w pojemnikach przeznaczonych do gromadzenia odpadów”. - Chodzi przede wszystkim o urządzenia sanitarne, dywany, wykładziny z PCV, duże opakowania ze szkła, z metali, z drewna, z papieru i tektury, z tworzyw sztucznych oraz wielomateriałowe, a także zabawki dużych rozmiarów - wymieniają w Ład - Sanie. Przywieźć możemy też zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, sprzęt AGD i RTV, przeterminowane leki i opakowania po lekach, zużyte strzykawki, chemikalia, takie jak farby, rozpuszczalniki, oleje odpadowe, gaśnice oraz opakowania po tych chemikaliach, w tym aerozolach, zużyte baterie i akumulatory, świetlówki, żarówki; odzież i tekstylia, odpady zielone o dużych rozmiarach, nie mieszczące się w pojemnikach, a pochodzące z pielęgnacji lub usunięcia drzew i krzewów, m.in. choinki świąteczne, a także zużyte opony i odpady budowlane: gruz, ziemia, cegła, beton, styropian.

Dodajmy jeszcze, że w ramach budowy białogardzkiego PSZOK pojawiła się tutaj wspomniana już ścieżka edukacyjna i to nie tylko dla młodzieży. Dzięki niej możemy wszyscy się przekonać, jak ważne jest segregowanie odpadów i jaki wpływ ma to na nasze środowisko.

Przypomnijmy jeszcze, że w ramach unijnej 12-milionowej dotacji (wszystko razem kosztuje 16,5 mln zł), którą na budowę PSZOK-ów otrzymał Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, podobne punkty powstały lub są budowane w 10 samorządach, m.in. w Ustroniu Morskim, Bornem Sulinowie, gminie Szczecinek, Postominie, Gościnie, Siemyślu i Kołobrzegu.

Zobacz także: Rozmowa Tygodnia GK24: Tomasz Uciński, prezes PGK Koszalin o planowanych podwyżkach opłat za wywóz śmieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo