Twierdzi, że jest zatruwany wyziewami z kominów. Kontrola...

  Twierdzi, że jest zatruwany wyziewami z kominów. Kontrola nic nie wykazała

  Wojciech Kulig

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Twierdzi, że jest zatruwany wyziewami z kominów. Kontrola nic nie wykazała
  Do redakcji tygodnika „Głos Sławna i Darłowa” zgłosił się Tadeusz Szymczak, mieszkaniec Darłowa. Twierdzi, że firma, która zajmuje się produkcją mebli jest bardzo uciążliwa dla mieszkańców bloków przy ulicy Wyspiańskiego w Darłowie. Kontrola jednak nic nie wykazała.
  Twierdzi, że jest zatruwany wyziewami z kominów. Kontrola nic nie wykazała
  Chodzi o zakład znajdujący się przy ulicy Sowińskiego w Darłowie. Mieści się on w niedalekim położeniu od bloków mieszkalnych usytuowanych przy ulicy Wyspiańskiego. Firma zajmuje się produkcją mebli drewnianych.

  - Jesteśmy od pięciu lat truci wyziewami z tejże kotłowni, w której według mojej wiedzy spalane są odpady niedozwolone, np. płyty drewnopochodne zawierające kleje, lakiery i farby - pisze w liście do redakcji Tadeusz Szymczak, jednocześnie zaznaczając że do 2013 roku zakład nie sprawiał problemów.
  - Zamontowany tam był wysoki komin stalowy sięgający ponad pięciokondygnacyjne bloki i wszelkie spaliny były odprowadzane do górnych warstw atmosfery - dodaje. W 2013 roku miała jego zdaniem nastąpić modernizacja kotłowni, gdzie stary komin zlikwidowano i zastąpiono go trzema nowymi i bardzo niskimi sięgającymi drugiego piętra. - Naturalną jest rzeczą, że spaliny z tych kominów lecą bezpośrednio w nasze okna mieszkań, w kanały wentylacyjne, a pyły osadzają się na szybach i parapetach. Ponadto zasnuwają trawniki, place zabaw, niszczą karoserie samochodów - opisuje Tadeusz Szymczak.

  Postanowiliśmy pojechać na miejsce, by przekonać się jak wygląda sytuacja w rzeczywistości. Spotkaliśmy właściciela jednego z mieszkań bloku przy ulicy Wyspiańskiego, który potwierdza uciążliwość związaną z wyziewami z kominów pobliskiego zakładu. - Otwieram okno i jest jeden wielki smród, tu się nie da wytrzymać. Komin powinien być znacznie wyższy - mówi nam mieszkaniec Darłowa.

  W liście czytamy również, że zakład ma się znajdować zbyt blisko zabudowań mieszkalnych. Zdaniem autora pisma drugim problemem jest też lakiernia zakładowa. - Przecież to skandal, by śmierdząca lakiernia, a więc opary lakierowe buchały bezpośrednio w nasze mieszkania, okna - napisał Tadeusz Szymczak. W związku z tym listem zwróciliśmy się do wskazanej w nim firmy o wyjaśnienia. Czekamy na odpowiedź. Głos zabrał z kolei komendant Straży Miejskiej w Darłowie, który powiedział, że 25 stycznia bieżącego roku na terenie zakładu przeprowadzona została kontrola. Brali w niej udział pracownicy wydziału architektury, budownictwa, rolnictwa i ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Sławnie oraz pracownicy Straży Miejskiej w Darłowie. - W trakcie inspekcji skontrolowane zostały wszystkie budynki na terenie zakładu, ze szczególnym uwzględnieniem lakierni i kotłowni. Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości - zapewnia nas Rafał Musiał, komendant Straży Miejskiej w Darłowie. Jak wynika z raportu ustalono, że paliwem stosowanym do opalania pieca jest brykiet drzewny, na który dyrektor zakładu przedstawił fakturę zakupu. Dyrekcja oznajmiła, że do pieca wrzucane są odpady z drewna oraz płyty wiórowe stosowane w przemyśle meblarskim. - Przeprowadzono również rozmowę z pracownikiem odpowiedzialnym za palenie w piecu. Czas pracy lakierni został ustalony na kilkanaście godzin w miesiącu - dodaje komendant Straży Miejskiej. Wiadomo, że osobną kontrolę przeprowadził również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Tam też wysłaliśmy nasze zapytania. Czekamy na odpowiedź.

  Zobacz także: Szczecinek: Proces pomiędzy Kronospanem a Stowarzyszeniem Terra
  POLECAMY:

  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego


  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia z Darłowa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

   Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Koszalinie!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Koszalinie!

  Adam Sztaba: Grzegorz Ciechowski - Spotkanie z Legendą

  Adam Sztaba: Grzegorz Ciechowski - Spotkanie z Legendą

  Wideo