Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twój pracodawca powinien chronić cię przed stresem

jsz
Stres - doświadcza go niemal co czwarty pracownik, a z badań wynika, że 50 - 60 procent wszystkich traconych dni roboczych ma związek ze stresem. To olbrzymi dodatkowy koszt społeczny.

Stres w pracy może atakować każdego, bez względu na zajmowane stanowisko. Może wystąpić w każdym sektorze i w organizacji dowolnej wielkości. Zajmuje drugie miejsce wśród najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych związanych z pracą zawodową. A wszystko przez coraz szybciej zmieniające się środowisko pracy, stawiające pracownikom coraz większe wymagania.


Wyjątkowy ranking uczelni wyższych. Lubię, więc studiuję

Chodzi to o tzw. downsizing (redukcja zatrudnienia) i outsourcing (zlecanie wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym zadań wykonywanych dotychczas przez własnych pracowników), konieczność bycia bardziej elastycznym pod względem pełnionych funkcji i posiadanych umiejętności. Sytuacje stresujące to także szersze stosowanie umów czasowych, większa niepewność zatrudnienia i intensyfikacja pracy (wzmożone obciążenie pracą i większe napięcie) oraz zaburzona równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Stres może także prowadzić do nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa w miejscu pracy i przyczyniać się do innych problemów zdrowotnych, na przykład dolegliwości mięśniowo-szkieletowych.
To już jak truizm brzmi stwierdzenie, że zmniejszenie stresu i zagrożeń psychospołecznych jest nie tylko nakazem moralnym każdego pracodawcy, lecz także wymogiem prawnym. Ale jakże czesto teoria mija się z praktyką...

Szacuje się, że w 2002 r. w 15 krajach ówczesnej Unii Europejskiej koszt stresu związanego z pracą zawodową wyniósł 20 miliardów euro.

Twój pracodawca jest prawnie zobowiązany, aby w miejscu pracy chronić Twoje zdrowie i bezpieczeństwo, w tym chronić Cię przed skutkami stresu. Pracodawca powinien ustalić przyczyny stresu związanego z pracą zawodową, ocenić zagrożenia i podjąć działania zapobiegawcze, zanim zachorujesz.

Działania, które możesz podjąć samemu (lub z pomocą związków zawodowych) w celu uchronienia się przed stresem, to:
- domaganie się większego zakresu odpowiedzialności w planowaniu Twojej pracy;
- zwrócenie się z prośbą o udział w podejmowaniu decyzji dotyczących Twojego obszaru pracy;
- przeprowadzenie rozmowy z Twoim przełożonym, jeżeli zakres Twoich obowiązków nie jest jasny;
- domaganie się przeszkolenia, jeżeli uważasz, że jest Ci ono potrzebne; oraz
- przeprowadzenie rozmowy z Twoim przełożonym lub przedstawicielem pracowników, jeżeli zaczynasz odnosić wrażenie, że nie możesz sprostać zadaniom.
Ponadto pomocne będzie podjęcie kroków w kierunku poprawy stylu życia; nie rozwiąże to problemu, ale może pomóc uniknąć szkód lub je zmniejszyć. Takie zmiany na lepsze to zdrowsza dieta, większa aktywność fizyczna, próba zmniejszenia lub zaprzestania palenia tytoniu.
Jeżeli niepokoisz się o swoje zdrowie, idź do lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!